70-letnie Centrum Kultury w Chojnicach trzyma się świetnie

Mimo, iż działa już od ponad 70 lat, Chojnickie Centrum Kultury nadal się rozwija i swoją ofertą przyciąga coraz większe grono miłośników sztuki.

27 października 1949 roku został powołany do życia Powiatowy Dom Kultury w Chojnicach, którego pierwszym dyrektorem został Stanisław Broda. Przez 70 lat instytucja ta kilkakrotnie zmieniała nazwę i siedzibę, jednak niezmienny pozostał główny cel jej działalności, czyli propagowanie kultury wśród mieszkańców naszego miasta i kultywowanie regionalnych tradycji.

Początki były skromne, ale działalność domu kultury z czasem przybierała coraz to nowe i bardziej atrakcyjne formy. Od początkowych zabaw tanecznych i małych kółek zainteresowań, po wydarzenia z udziałem uznanych artystów, gromadzące nawet tysiące widzów, czy też międzynarodowe projekty z zakresu edukacji artystycznej.

Już w latach 50-tych ubiegłego wieku w Powiatowym Domu Kultury Chojniczanie chętnie rozwijali swoje zainteresowania, pasje i talenty na zajęciach teatralnych, plastycznych, tanecznych i muzycznych, a efekty swojej pracy prezentowali w formie wystaw rysunku i malarstwa, spektakli teatralnych, koncertów muzycznych i występów tanecznych. Tacy instruktorzy, jak Bogumiła Lange, Jadwiga i Jan Tarnowscy, Krystyna i Zygmunt Lewandowscy, czy Kazimierz Pułakowski do dziś wspominani są w wielu chojnickich domach. Ich wychowankowie nadal pielęgnują zdobytą wówczas wiedzę i dzielą się nią z młodszym pokoleniem.

W kolejnym dziesięcioleciu oferta instytucji wzbogaciła się o zajęcia, konkursy i wystawy fotograficzne, których głównym inicjatorem był Jan Lange. Pod koniec lat 60-tych swoją działalność rozpoczęło kino objazdowe „Wiedza”, które z projekcjami filmowymi docierało do najbardziej odległych zakątków powiatu.

Dom Kultury organizował też coraz bardziej atrakcyjne i różnorodne wydarzenia kulturalne. Pierwszą dużą imprezą cykliczną był zainicjowany przez Stefana Myszkę Przegląd Muzyki, Pieśni, Tańca i Gawędy Kaszubskiej o „Złotego Tura”, którego ostatnia, piętnasta edycja odbyła się w 2008 roku.

Wśród wydarzeń, które na dobre zadomowiły się w naszym mieście i do dziś cieszą chojnicką publiczność, wymienić należy Festiwal Sztuki Ulicznej „Chojnicka Fiesta”, zapoczątkowany już 27 lat temu przez Eugeniusza Mikołajczyka, Chojnicką Noc Poetów, którą 25 lat temu zainicjował Zbigniew Buława, Chojnickie Noce Operetkowe, których pomysłodawcą 9 lat temu był Marek Czekała czy też Turniej Rycerski, którego głównym organizatorem od 13 lat jest Bogdan Kuffel.

W ostatnich latach pojawiły się też nowe inicjatywy prężnie działających stowarzyszeń kulturalnych, jak przegląd teatrów kaszubskich „Zdrzadniô Tespisa”, organizowany przez Chojnickie Centrum Kultury wspólnie z chojnickim oddziałem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, projekty stowarzyszenia Dworek Polski – Ogólnopolski Konkurs Kapel Ludowych „Na Szlaku Kultur” i Kawiarenki Piosenki Polskiej, czy międzynarodowy festiwal InterTony, którego pomysłodawcą i głównym organizatorem jest Fundacja Rozwoju Ziemi Chojnickiej i Człuchowskiej.

Rocznie w Chojnicach odbywa się kilkadziesiąt wydarzeń zainicjowanych przez różne instytucje i organizacje pozarządowe, które Chojnickie Centrum Kultury chętnie wspiera i włącza się w ich realizację. Taka współpraca integruje środowisko kulturalne w naszym mieście, stwarza nowe możliwości i pozwala dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców.

Poza współpracą z licznymi partnerami, Chojnickie Centrum Kultury prowadzi obecnie bardzo szeroką działalność. Zmodernizowane kino wyświetla rocznie ponad 800 seansów filmowych, prezentując premiery światowego kina komercyjnego oraz nagradzane produkcje polskie i zagraniczne, często osiągając najlepsze wyniki frekwencji w kraju.

Na scenie ChCK regularnie odbywają się koncerty muzyki poważnej i rozrywkowej. W Chojnicach goszczą wybitni muzycy, którzy na co dzień występują w najbardziej prestiżowych salach koncertowych Polski.

Działające od 15 lat Chojnickie Studio Rapsodyczne zdobywa liczne nagrody na ogólnopolskich przeglądach, festiwalach teatralnych i powoli zaczyna zdobywać uznanie również za granicą. W Chojnicach spektakle Studia często wypełniają salę widowiskową ChCK do ostatniego miejsca, podobnie jak sztuki prezentowane przez najlepsze teatry profesjonalne z całej Polski.

Tancerki Chojnickiego Centrum Kultury także od kilkunastu lat z sukcesami reprezentują nasze miasto na najważniejszych turniejach krajowych i zagranicznych, prezentując najwyższy poziom w różnych formach tańca.

W sali wystawowej podziwiać można wystawy prac lokalnych artystów amatorów, a także uznanych malarzy, grafików i fotografików z całej Polski. Wernisaże zawsze przyciągają liczne grono miłośników sztuki.

Ogromnym zainteresowaniem cieszy się pracownia rysunku, malarstwa, rzeźby i ceramiki, w której pod okiem doświadczonych instruktorów rozwijają swoje zainteresowania, rozszerzają horyzonty i przyjemnie spędzają czas dzieci, młodzież i dorośli. Młodzi adepci sztuki biorą udział w wystawach, konkursach i międzynarodowych projektach plastycznych.

W profesjonalnie wyposażonych salach muzycznych odbywają się lekcje śpiewu, gry na gitarze, keyboardzie, trąbce i saksofonie. Przy ChCK działają zespoły Ex-trema, Wookman, a także chojnicki Big Band, Zespół Pieśni i Tańca Bławatki oraz Chór Seniora Astry. Formacje te często prezentują swój kunszt w Chojnicach oraz innych miastach w Polsce i za granicą. Ponadto w nowoczesnym studiu nagrań powstają płyty, stanowiące fizyczny efekt rozwoju chojnickich talentów muzycznych.

Po 70 latach działalności Chojnickie Centrum Kultury ma się dobrze i nie ustaje w dążeniu do zaspokojenia kulturalnych potrzeb jak najszerszego grona mieszkańców naszego miasta i okolic.

Radosław Krajewicz

przez Redakcja Chojniczanin.pl

Reklama

pompy ciepła chojnice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.