APEL BURMISTRZA MIASTA CHOJNICE

W związku ze stale rosnącą liczbą zakażeń koronawirusa COVID-19 na terenie Polski oraz zwiększającą się liczbą zgonów apeluję do wszystkich Mieszkańców o stosowanie się do obostrzeń, a zwłaszcza tych dotyczących przemieszczania się.

Bardzo Państwa proszę, by wszystkie apele o zachowanie ostrożności traktować poważnie. Każdy z nas jest odpowiedzialny nie tylko za swoje zdrowie i zdrowie swoich najbliższych, ale też osoby, z którymi kontaktujemy się w miejscach publicznych.

W trosce o wspólne bezpieczeństwo zdrowotne chojnicka Straż Miejska i Policja sprawdzają, czy chojniczanie podporządkowują się nowym przepisom i opuszczają domy tylko w uzasadnionych przypadkach. Apeluję raz jeszcze – zostańmy w domach.

Natomiast dzieci i młodzież nie powinny traktować zamknięcia szkół jako czasu wolnego. Na czas zamknięcia placówek oświatowych rekomenduję naukę własną, w tym zdalną przy użyciu dostępnych środków. Proszę, a zarazem zachęcam nauczycieli, aby w najbliższym czasie wspierali swoich uczniów i przekazywali im materiały do samodzielnej pracy w domu. Pamiętajmy również, że dla bezpieczeństwa własnego oraz nas wszystkich, dzieci i młodzież powinny pozostać w domach. Obowiązuje zakaz korzystania z boisk, orlików, siłowni terenowych, skateparku i placów zabaw. To trudny czas, w którym musimy wykazać się odpowiedzialnością, dyscypliną i zrozumieniem.

Troszcząc się o Państwa zdrowie i zdrowie osób pracujących w Urzędzie Miejskim w Chojnicach, z dniem 17 marca br. zdecydowaliśmy się na jego całkowite zamknięcie dla interesantów. Duża część urzędników to rodzice małych dzieci, którzy korzystają z prawa opieki nad nimi. Część z różnych powodów pracuje zdalnie. Dlatego bardzo proszę o wyrozumiałość, jeżeli załatwianie spraw urzędowych nie będzie tak sprawne, jak do tej pory.

Urząd Stanu Cywilnego w Chojnicach przyjmuje tylko i wyłącznie zgłoszenia urodzeń oraz zgonów, po uprzednim telefonicznym ustaleniu godziny przyjęcia interesanta pod numerem telefonu 52 3971800 wew. 34, 30, 56, tel. kom. 500 825 087.

Ograniczenie dostępu dla interesantów dotyczy również Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Ośrodka Profilaktyki Rodzinnej, Środowiskowego Domu Samopomocy w ten sposób, że wszelkie podania, wnioski, pisma, zapytania oraz pozostałą dokumentację należy składać za pośrednictwem placówki pocztowej, bądź kontaktować się bezpośrednio z pracownikami telefonicznie, za pośrednictwem poczty elektronicznej, poczty tradycyjnej bądź poprzez system ePUAP (elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej).

Proszę też innych chojnickich pracodawców, by w miarę możliwości pozwalali swoim pracownikom na pracę zdalną, ponieważ zapewni im ona jak największe bezpieczeństwo.

W tym trudnym dla nas wszystkich czasie, pamiętajmy w sposób szczególny o osobach starszych, samotnych i chorych. Okażmy im wsparcie i swoją życzliwość. Od 18 marca Straż Miejska w Chojnicach dowozi pensjonariuszom Domu Dziennego Pobytu pakiety żywnościowe. Ponadto pod numerem tel. 608 681 909 mogą zgłaszać się wszystkie osoby starsze, samotne i niepełnosprawne, które potrzebują pomocy w zakupach lub innych pilnych sprawach. Pomoc dla tych osób koordynuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Chojnicach poprzez pracowników i wolontariuszy.

Chcę Państwa zapewnić, że wszystkie nasze miejskie instytucje, które na co dzień opiekują się osobami starszymi, samotnymi i wymagającymi szczególnej pomocy ze względu na stan zdrowia, będą nadal robić wszystko, by zapewnić opiekę na najwyższym poziomie. Bardzo jednak proszę, by każdy z Państwa w tym szczególnym czasie zwrócił większą uwagę na osoby w swoim najbliższym otoczeniu i jeżeli jest taka potrzeba, zaangażował się osobiście w choćby zrobienie zakupów. Taka pomoc będzie nieoceniona!

Musimy zachować spokój, ale także podstawowe środki ostrożności, nie lekceważyć zagrożenia, ale też nie wpadać w panikę. Należy pamiętać o przestrzeganiu podstawowych zasad zapobiegawczych, które istotnie wpłyną na ograniczenie ryzyka zakażenia, tj.:

– zachować odległości

– nie podawać ręki, zrezygnować z pocałunku na powita-nie, nie obejmować się,

– wirus przenosi się drogą kropelkową – należy zachować dystans od rozmówcy 1–1,5 metra.

– wychodzić z domu tylko w pilnych sytuacjach i unikać dużych skupisk ludzkich,

– unikać bliskiego kontaktu z chorymi,

– zachować zasady higieny

– należy myć ręce mydłem przez 30 sekund, dokładnie, nie omijając żadnej części, tak jak jest to opisane w instrukcji Głównego Inspektoratu Sanitarnego:

  • zawsze po powrocie do domu
  • zawsze przed jedzeniem
  • po przyjściu do pracy
  • każdorazowo po przemieszczeniu się publicznym transportem
  • po skorzystaniu z toalety
  • po wydmuchaniu nosa, kaszlu lub kichaniu
  • zawsze, jeśli ręce są brudne, lepkie itp.
  • najlepiej wytrzeć ręce w papierowy ręcznik.
  • przy długich paznokciach lub tipsach należy używać szczoteczki do paznokci (i często ją dezynfekować).

Będąc chorym, mając: gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu lub po kontakcie z osobą zakażoną, należy bez-zwłocznie, telefonicznie powiadomić Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczna w Chojnicach (ul. Piłsudskiego 39, tel. 52 397 63 95, telefon alarmowy: 608 521 874) lub przypadku nasilonych objawów zadzwonić pod numer alarmowy 112 lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego. Numer telefonu do najbliższego oddziału: 58 341 55 47. Należy unikać korzystania z transportu publicznego.

Drodzy chojniczanie, odbywając kwarantannę możecie skorzystać z aplikacji „Kwarantanna domowa”, która ułatwia i usprawnia przeprowadzenie obowiązkowej kwarantanny

w warunkach domowych. Program umożliwia potwierdzenie miejsca, w którym się przebywa, podstawową ocenę stanu zdrowia i bezpośrednie zgłoszenie zagrożenia. Ułatwia też zaopatrzenie w najpotrzebniejsze artykuły osobom, które nie mają takiej możliwości samodzielnie.

Musimy być przygotowani na to, że w ciągu najbliższych dni liczba zachorowań wzrośnie. Bądźmy odpowiedzialni za siebie i naszych najbliższych. Pamiętajmy, że wszystkie narzucone nam zakazy i podjęte działania mają na celu nie tylko ochronę naszego zdrowia, ale przede wszystkim życia.

Arseniusz Finster

Burmistrz Chojnic

przez Redakcja Chojniczanin.pl

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.