Brda-Kaszubska Królowa Rzek

Region Kaszub to kraina pełna jezior i rzek, wymarzone wręcz miejsce do spływów kajakowych. Wybór jest naprawdę duży, każda osoba jest w stanie odnaleźć taki szlak, który odpowiadać będzie posiadanym umiejętnościom czy potrzebom – kaszubskie trasy dostarczą zarówno adrenaliny jak i spokoju i relaksu. Każda z rzek tego regionu dostarczyć może kajakarzom ciekawych wrażeń, pozostawiając po sobie niezapomniane wspomnienia.

 

Rzeka Brda, zwana także królową kaszubskich rzek, mająca 43 bezpośrednie dopływy, mijająca 19 jezior, stanowi jeden z najpiękniejszych szlaków kajakarskich nie tylko w kraju, ale i na skalę europejską. Wijąc się wśród sosen, dębów i cisów, gubiąc swój nurt w jeziorach ukrytych wśród zieleni spływ kajakowy Brdą zapewni poszukiwaną ciszę i odsunięcie od problemów życia miejskiego. Szlak kajakowy rozpoczyna się na Jeziorze Pietrzykowskim Dużym, niedaleko Miastka ciągnie się na długości 233 km. Górny bieg Brdy jest tak malowniczy, jak wymagający – często konieczna jest przenoska kajaka. To fragment przeznaczony dla doświadczonych miłośników spływów kajakami. Poniżej Nowej Brdy szlak zmienia się w łagodny, dostępny nawet dla początkujących, z dużą ilością jezior – tutaj pokonać trzeba aż cztery: Szczytno, Szczycienko, Krępsko i Końskie. Spływ kajakowy Brdą wiedzie przez teren Borów Tucholskich, jednego z najpiękniejszych terenów w kraju. Inna wielką atrakcją rzeki jest rezerwat „Dolina Rzeki Brdy”- Brda tworzy tu malownicze rozlewisko Jeziora Koronowskiego o długości 30 km, największe i uważane za najpiękniejsze na całym szlaku. Otoczone ze wszystkich stron lasami, linia brzegowa zbiornika jest niezwykle urozmaicona. Spływ Brdą może potrwać nawet 21 dni, chociaż zdecydowanie popularniejsze są trasy 3-7 dniowe. Szlak Brdy należy do jednego z najlepiej zagospodarowanych tras kajakowych w naszym kraju. Na poczucie bezpieczeństwa uczestników spływu Brdą wpływa również dobre oznakowanie tras.

 

Istnieje wiele firm organizujących spływy kajakowe Brdą – dzięki ich pomocy mamy możliwość nie tylko cieszenia się pobytem na wodzie, ale także możliwość obserwacji przyrody z niespotykanego punktu. Bory Tucholskie zamieszkuje 38 gatunków ssaków, 113 ptaków, 5 gadów, 10 płazów i 28 ryb oraz ponad 1300 gatunków bezkręgowców. Oprócz gatunków pospolitych spotkać można także rzadsze, takie jak ryjówka malutka, nocek łydkowłosy, wydra, tchórz a nawet wilk (reintrodukowany do Parku kilka lat temu). Obserwacja ssaków może przysporzyć problemu ze względu na dużą płochliwość tych zwierząt, niemniej jednak cierpliwy i doświadczony obserwator ma szansę na obserwację zwierząt w ich naturalnym środowisku. Większe szanse na „ustrzelenie” ciekawego ujęcia może przynieść obserwacja ornitologiczna – lasy mijane w czasie spływu Brdą zamieszkuje w sumie 113 gatunków ptaków lęgowych i przelotnych – ponad 25 gatunków uznaje się za szczególnie ważne skali kraju jak i regionu. Najczęściej spotykane gatunki ptaków lęgowych to: cyraneczka, cyranka, gągoł, bielik, błotniak stawowy, krogulec, kobuz, łabędź krzykliwy, żuraw, bąk, czajka, kszyk, słonka, puchacz, dzięcioł czarny i duży, dudek czy mysikrólik. Gatunki przelotne (orzechówka, bocian czarny, gęgawa) bywają rzadsze. W wodach Parku stwierdzono obecność 28 gatunków ryb, w tym podlegających ochronie ścisłej kozy i różanki – samodzielnie złowione ryby z pewnością podniosą atrakcyjność biwakowej kolacji i napełnią wędkarzy dumą z własnoręcznie zdobytego posiłku (spotkać tu można pstrągi potokowe, okonie (nierzadko łowione okazy osiągają potężne rozmiary – do ok 50 cm długości i wagi nawet do 1 kg), lipienie, szczupaki, płocie a w leżących poza nurtem spokojnych rejonach można liczyć na karasie, liny i wzdręgi, a nawet karpie). 58 gatunków bezkręgowców wykazano po raz pierwszy w regionie Pojezierza Pomorskiego, kolejne 147 to gatunki rzadkie a ogółem występuje na terenie Parku ponad 700 bezkręgowców (i nadal odkrywane są nowe). Doświadczony przewodnik wskaże również takie ciekawostki jak żerujące bobry czy wydry.

Więcej na stronie: www.agrokajaki.pl

przez Redakcja Chojniczanin.pl

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.