Burmistrz zakończył konferencję… na czterech kółkach…

Poniedziałkową konferencję prasową Burmistrz Arseniusz Finster rozpoczął tematem przetargów na ulice Morelową i Truskawkową. Na to zadanie miasto posiadało 3 miliony 450 tysięcy złotych. Najdroższą ofertę złożyła firma Amar Mariusz Rudnik – 4 miliony 292 tysiące złotych. Firma Wokop Wojciech Drewczyński – 3 miliony 488 tysięcy złotych, zaś firma Marbruk – 3 miliony 132 tysiące złotych. W przyszłym tygodniu nastąpi podpisanie umowy z firmą Marbruk.

Drugi przetarg, o którym wspomniał Burmistrz dotyczy ścieżki rowerowej od Kazimierza Jagiellonczyka do ulicy Prochowej. Na to zadanie miasto posiada 320 tysięcy złotych. Realizatorem tego zadania ponownie będzie firma Marbruk, która zaoferowała kwotę 311 tysięcy złotych. W tym roku zostanie więc wykonana ulica Morelowa, Truskawkowa oraz ścieżkę pieszo-rowerową – wszystko zostanie pokryte ze środków, które posiada miasto.

Zaistniał pomysł, żeby zaniechać budowy ulicy Gdańskiej do OPUS-a – ze względu na gazociąg. Owo zaniechanie dotyczyłoby również ulicy Kasprowicza, Tetmajera i dwóch małych odcinków Paderewskiego. Natomiast Burmistrz chce wprowadzić ulicę Radziewiczówny i Konarskiego (kwota opiewałaby na 700 tysięcy złotych).

Włodarz miasta odbył spotkanie ze spółką gazowniczą. W spotkaniu wzięli udział: kierownik Działu Zarządzania Majątkiem Sieciowym – Wojciech Czapiewski oraz kierownik Marek Opara. Poruszono temat ulicy Tucholskiej oraz osiedla Pawłówko – w tej chwili jest tam projektowana deszczówka. – Chcąc budować dzisiaj w Chojnicach jakiekolwiek drogi utwardzone, musimy mieć deszczówki – zapewniał Arseniusz Finster. Mieszkańcy wspomnianego osiedla wyrazili również chęć budowy sieci gazowej. Miasto zaproponowało rozwiązanie polegające na kompleksowym zaprojektowaniu ulic osiedla Pawłówko – z kanalizacją deszczową i gazociągiem. Miasto ogłosiłoby przetarg z określeniem kosztów projektu sieci gazowej. Za tę sieć zapłaciłaby natomiast spółka gazownicza. Miasto poniosłoby koszty za część drogową. Prace mają być prowadzone w tym roku.

Od momentu budowy CHCK-u miasto zaniechało refinansowania biletów w ramach Karty Dużej Rodziny. Sytuacja dotyczy kina Kingsajz. Nastąpi zmiana uchwała Rady Miejskiej stanowiąca o wznowieniu refinansowania. Chojniczanie korzystający z Karty Dużej Rodzin, uwzględniającej 2+3 dzieci (i więcej) będą mogli za darmo uczęszczać do kina Kingsajz. Kino mieści 46 widzów.

Kolejnym wątkiem poruszonym przez Burmistrza był bałagan i bród w mieście. Chojnice posprząta 40 osób z Urzędu Pracy. Co roku zgłaszało się kilkuset (200-300) chętnych do uporządkowania miasta, natomiast w tym zgłosiło się 37 osób. Sprzątanie miasta rozpocznie się 19 marca i ten proces niestety nie zakończy się do Świąt Wielkanocnych. W kwietniu i maju będzie się odbywać naprawa ulic, za które odpowiedzialne będą Miejskie Wodociągi.

15 kwietnia rozpoczną się prace nad murami obronnymi. 20 marca na komisji komunalnej omawiany będzie temat oświetlenia przejść dla pieszych. W ramach współpracy z Eneą podjęto decyzję o oświetleniu siedmiu przejść dla pieszych i dodatkowo jednego inteligentnego, które włączałoby się w sytuacji, gdy pieszy podejdzie do przejścia. Uporządkowana będzie cała ulica Kościerska, przejścia dla pieszych naprzeciwko szkoły oraz ulica Młodzieżowa (tutaj będzie przejście inteligentne). Miasto posiada na ten cel 300 tysięcy złotych. Najdroższe jest oświetlenie inteligentne – oscylujące wokół kwoty 15-20 tysięcy złotych). Miasto planuje oświetlić do września około 20 najniebezpieczniejszych przejść dla pieszych.

Przetarg na uporządkowanie 1500m3 drzewa w Lasku Miejskim wygrał Zakład Usług Leśnych Ginter.

Do końca tygodnia będzie ogłoszony węzeł integracyjno-transportowy.

Do 15 marca zakończy się inwentaryzacja CHCK-u.

W sobotę – 24 marca – w Szkole Podstawowej nr 8, o godzinie 10:30 odbędzie się Śniadanie Wielkanocne dla 280 osób. Dyrekcja, nauczyciele, uczniowie i wolontariusze zapraszają na śniadanie.

26-27 maja odbędzie się druga Wystawa Wojskowa. Rok temu na wydarzenie przybyło około tysiąc zwiedzających. W tym roku prawdopodobnie będzie jeszcze więcej ze względu na szerszy repertuar prezentowanej broni. Poza bronią współczesną prezentowana też będzie broń historyczna. Przybędą kolekcjonerzy z Poznania, Warszawy i Łodzi. Przedsięwzięcie będzie zabezpieczać policja i agencja ochrony „Gryf”. Wobec tego pojawią się też wozy bojowe, samochody… Organizatorem jest Karol Karnowski i Klub Strzelecki Chojnice LOK. Miasto będzie wspierało to przedsięwzięcie. Udostępni salę gimnastyczną przy SP8 i parking przy Parku Wodnym.

Cztery samochody elektryczne Tadeusza Skajewskiego. Przeznaczone dla dwóch osób. Koszt przejechania 100 km wynosi 4 złote i 50 groszy – tyle kosztuje naładowanie baterii (7,5 kWh). Maksymalna prędkość pojazdu wynosi 85 km/h. Samochód zawiera światła LED, podgrzewane lusterka, elektryczne szyby, podgrzewana szyba tylna, centralny zamek, alufelgi, hamulce tarczowe, klimatyzacja, multimedialne radio, nawigacja, kamera cofania, rejestrator jazdy i szklany dach panoramiczny. Aby poruszać się takim pojazdem wystarczy posiadanie karty rowerowej, ale w takim wypadku jest ograniczenie prędkości do 45 km/h. Te cztery samochody zaprezentowane na Starym Rynku rozwijają prędkość do 85 km/h – tu już jest potrzebne prawo jazdy. Takie samochody są do nabycia u Tadeusza Skajewskiego w cenie około 30 tysięcy złotych.

Prezes Promocji Regionu Chojnickiego, Roman Guzelak poinformował, że do Chojnic zgłosili się przedstawiciele Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Szkolnictwa Specjalnego w Tczewie – z akcją „Wybiegajmy Zieloną Strefę Relaksu”. Akcja potrwa w dniach 19-23 marca. Ambasadorem biegu jest Arkadiusz Gardzielewski, który jest Mistrzem Polski w Maratonie i Półmaratonie.

Drugim tematem poruszonym przez prezesa, był Jarmark Wielkanocny, który odbędzie się w sobotę, 24 marca pomiędzy godziną 9:00, a 17:00. Do końca tygodnia – tj. 16 marca – można zgłaszać swoje propozycje. Już na chwilę obecną, jest kilkadziesiąt zgłoszeń. Jak co roku, odbędzie się konkurs na danie wielkanocne – w tym roku z jajkiem w roli głównej.

Tegoroczny kalendarz wymusza zorganizowanie Wielkiego Dnia Dziecka. Trzeba zmienić termin na 30 maja. Planowo Dzień Dziecka przypada na piątek, ale w związku z tym, że w czwartek jest Boże Ciało, szkoły mają w piątek dzień wolny.

Po odbytej konferencji w ratuszu, dziennikarze wraz z Burmistrzem udali się na Stary Rynek, na którym zaprezentowane były cztery pojazdy elektryczne. Zainteresowani mogli udać się z włodarzem miasta na jazdę próbną ulicami Rynku…

przez Jacek

Reklama

pompy ciepła chojnice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.