Burmistrzowie Chojnic i Emsdetten apelują o uczestnictwo w wyborach do Parlamentu Europejskiego

Burmistrz Miasta Chojnice oraz Burmistrz Miasta Emsdetten przygotowali apele skierowane do mieszkańców Chojnic i Emsdetten wzywające do udziału w tegorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Zachęcamy do zapoznania się z ich treścią.

Szanowni Mieszkańcy Chojnic i partnerskiego Emsdetten!

Zwracam się do Państwa z apelem o wzięcie udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego!

Wierzę, iż integracja europejska jest procesem, który kształtowany jest przez demokratyczną wolę obywateli zamieszkujących poszczególne państwa Unii. Ponadgraniczne partnerstwo naszych miast (Chojnic i Emsdetten) jest tego najlepszym przykładem. Jest ono usankcjonowane prawnie decyzjami obu Rad Miejskich i opiera się na bezpośrednich kontaktach mieszkańców dzielących wspólne zainteresowania, poglądy i pasje.

Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej nadało współpracy Emsdetten i Chojnic nowy wymiar i znacznie ją ułatwiło. Współpracujemy w różnych dziedzinach i obszarach. Poprzez współpracę i realizację wielu projektów zawiązało się wiele przyjaźni w różnych grupach wiekowych – od najmłodszych do seniorów. Nasze stosunki są przyjacielskie i jestem przekonany, że w przyszłości dalej będą się rozwijać.

Emsdetten jako miasto i Mieszkańcy byli inspiracją dla mnie w inwestycjach i projektach społecznych, które miałem zaszczyt, jako burmistrz, realizować w ciągu 20 lat mojej pracy i służby dla Chojnic.

W Polsce dokonujemy podsumowań naszej 15 letniej obecności w Unii Europejskiej. Dzisiaj około 90% Polaków popiera nasze członkostwo. Polacy należą do największych entuzjastów. Nasza Ojczyzna przez 15 ostatnich lat również, a nawet przede wszystkim dzięki wsparciu z UE dokonała bardzo szybkiego i korzystnego rozwoju społeczno-gospodarczego. Naszym największym partnerem gospodarczym jest Republika Federalna Niemiec – największa gospodarka UE.

Parlament Europejski jest najbardziej demokratyczną strukturą w systemie instytucjonalnym Unii Europejskiej. Jako obywatele nie mamy bezpośredniego wpływu na skład Komisji Europejskiej czy Rady. Możemy natomiast wybrać deputowanych parlamentu. To nasi ludzie w Brukseli i Strasburgu, którzy zawsze mogą znaleźć się blisko nas. Ich rola ciągle wzrasta, gdyż Parlament Europejski odgrywa coraz większą rolę w kształtowaniu europejskiego porządku prawnego. W związku z tym zwiększa się też waga naszych indywidualnych decyzji, które podejmujemy rozważając udział i oddając głos w wyborach do tego gremium. Jestem świadomy, iż decyzje mają wpływ na kierunek w jakim zmierza proces integracji europejskiej. Jestem świadomy, iż elementem tej integracji są nasze wspólne spotkania, które tak sobie cenię. Dlatego deklaruję, iż wezmę udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego i do tego samego pragnę zachęcić również Państwa.

Drodzy mieszkańcy Chojnic!

W okresie od 23 do 26 maja 2019 odbędą się wybory do 9. Parlamentu Europejskiego.

Około 400 milionów mieszkańców i mieszkanek posiada prawa wyborcze.

Wysoka frekwencja wyborcza wzmacnia demokratyczną legitymację Parlamentu.

Jako burmistrz Waszego niemieckiego miasta partnerskiego Emsdetten i przewodniczący związku partnerstwa miast Emsdetten, wspólnie z Waszym burmistrzem Arseniuszem Finsterem, chcielibyśmy wezwać: „Idźcie na wybory i oddajcie swój głos na Europę”.

Bardzo ważne jest dla nas, aby w szczególności ludzie młodzi skorzystali ze swojego prawa wyborczego i swoim głosem mogli wpłynąć na przyszłą organizację europejskiej wspólnoty.

Unia Europejska jest modelem sukcesu jedynym w swoim rodzaju i gwarantuje dobrobyt i bezpieczeństwo! Proszę pomyśleć na przykład o swobodzie przepływu w kontekście zatrudnienia oraz możliwościach studiowania w innym kraju Unii Europejskiej lub rozkoszowania się urlopem w obrębie Europy bez kontroli granicznych.

Rozmaite spotkania między obywatelami miast partnerskich Emsdetten i Chojnice oraz obustronne poznawanie kulturalnego i ojczystego stylu życia są gwarancją przyjacielskich stosunków między mieszkańcami miast i wreszcie też przyjacielskich stosunków między narodami Niemiec i Polski w pokojowo zjednoczonej Europie.

Poprzez liczne wspólne działania w dziedzinie sportu, kształcenia, muzyki, kultury i sztuki zawarto wiele przyjaźni na płaszczyźnie lokalnej. My osobiście jesteśmy stałymi gośćmi na odbywających się Dniach Chojnic i cieszymy się, gdy każdego roku na festyn miejski Emsdettener September w Emsdetten przybywa wielu gości z Chojnic.

Nasze partnerstwo miast jest więc również żywym porozumieniem między narodami.

Swoim głosem w wyborach do Parlamentu Europejskiego mogą Państwo przyczynić się do tego, że nadal możliwe będzie nieskrępowane i spokojne życie w demokratycznie urządzonej Europie.

Dlatego idźcie 26 maja 2019 na wybory do Parlamentu Europejskiego!

Również Wasz burmistrz, Arseniusz Finster, będzie zachęcał w Emsdetten do uczestnictwa w wyborach do Parlamentu Europejskiego, z czego się bardzo cieszymy.

źródło: Urząd Miejski Chojnice

przez Redakcja Chojniczanin.pl

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.