Hufiec Chojnice organizuje harcerski weekend dla dzieci i młodzieży

Przewodniczący HKSI, Przemysław Singer przedstawił na konferencji prasowej – 19 lutego – szereg atrakcji przygotowanych dla dzieci i młodzieży z okazji zorganizowania dziesiątego Rajdu Braterskiego, przypadającego w terminie 23-25 lutego. Tegoroczna impreza nosi tytuł „Armagedon” i jest poświęcona czterem żywiołom. A to z tego względu, że każdego człowieka mogą spotkać w życiu niespodziewane zjawiska – jak np. nawałnica. Celem imprezy jest przekazanie uczestnikom niezbędnej wiedzy i świadomości, jak postępować w takich sytuacjach. Wobec tego akcja jest zorganizowana we współpracy z PSP i jednostką wojskową w Nierzychowicach. Rajd rozpocznie się apelem w piątek (23 lutego), o godzinie 18:00. Weźmie w nim udział 360 uczestników – nie tylko z Chojnic, ale też z Warszawy, Tucholi, czy Starogardu Gdańskiego. O godzinie 18:30 odbędzie się spotkanie dla instruktorów seniorów. O godzinie 20:00 odbędzie się świeczkowisko, poświęcone Dniu Myśli Braterskiej. Tego dnia przypada też setna rocznica istnienia Związku Harcerstwa Polskiego. Piątkowy wieczór będzie też upamiętnieniem setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Wszystkie piątkowe wydarzenia będą się odbywać w Szkole Podstawowej nr 8 (dawne Gimnazjum nr 1) , przy ulicy Młodzieżowej 44.

Sobotni poranek (24 lutego) rozpocznie się trasą dla harcerzy. Będą wykonywać zadania i uczestniczyć w pracach związanych z utrudnieniami, które mogą przysporzyć żywioły. Owe ćwiczenia będą zorganizowane w Lasku Miejskim, Parku 1000-lecia, w PSP, w jednostce wojskowej oraz w punkcie przy Parku Wodnym. Koniec przewidywany jest na godzinę 17:00. na godzinę 18:00 zaplanowany jest wspólny poczęstunek, zaś o 20:00 nastąpi upamiętnienie 100-lecia istnienia ZHP. Z tego tytułu odbędą się dwie rzeczy. Mianowicie: koncert warszawskiego, rockowego zespołu „Wszyscy byliśmy harcerzami”. Dla zuchów z klas 1-3 odbędzie się spektakl Teatru „Władca Lalek” – ze Słupska. Harcerski weekend zakończy się niedzielnym apelem o godzinie 10:00, podczas którego zostaną wręczone nagrody.

Burmistrz Arseniusz Finster rozpoczął swoją przemowę kwestią ulicy Morelowej. Przeprowadzono ankiety dotyczące projektu remontu tego miejsca. Przy ulicy znajduje się 57 domów. 46 adresów opowiedziało się za przyjęciem dotychczasowego, starego projektu, a 15 głosów opowiedziało się za przyszłorocznym, nowym projektem. Pozostałe rodziny były nieobecne, a jedna odmówiła głosowania. W takiej sytuacji Burmistrz wydał dyspozycję o ogłoszeniu przetargu na ulicę Morelową i Truskawkową. Włodarz wyjaśnił, że ulica Czereśniowa nie podlega przebudowie, ze względu na zbyt wysokie koszta.

Drugim tematem poruszonym przez Burmistrza był problem legionelli w niecce dla bobasów w chojnickim Centrum Parku. Obecnie niecka jest zamknięta, dezynfekowana i czyszczona. Odbędzie się pobór wody i ponowne badanie. Cała procedura potrwa około dwóch tygodni. Nie ma zagrożenia w innych nieckach, wszystko jest odpowiednio monitorowane.

Jest już gotowy Program Funkcjonalno-Użytkowy węzła. W czwartek (22 lutego) zostanie podany do publicznej wiadomości program PFU i specyfikacje. Ruszy wówczas procedura przetargowa, która wyłoni firmę, która zbuduje dworzec autobusowy wraz z parkingami dla samochodów osobowych i system ścieżek rowerowych. Przetarg będzie trwał 40 dni. Za około dwa tygodnie zostanie ogłoszony drugi – obejmujący dworzec kolejowy wraz z parkingami.

RCI złożyło protokół inwentaryzacyjny, którego wiarygodność będzie w tym tygodniu sprawdzana przez Burmistrza i specjalistów. Jeżeli inwentaryzacja zakończy się do przyszłego tygodnia i uda się rozliczyć RCI, to istnieje prawdopodobieństwo, że na początku marca zostanie ogłoszony przetarg. – Nie chcę marzyć, ale bardzo chciałbym, żebyśmy oddali CHCK na przełomie września i października. To jest bardzo ważne dla mnie, żeby jesień zapoczątkować już kulturalnie i rozrywkowo w tym obiekcie – oświadczył Arseniusz Finster.

Jako ostatni na konferencji głos zabrał Architekt Miejski, Andrzej Ciemiński. Wypowiedział się na temat Osiedlowych Centrów Kultury. Pojawiło się pięć zgłoszeń czterech rozszerzonych programów OSA – Otwartych Stref Aktywności. I tak, program rozszerzony zawiera siłownie plenerowe, tzw. strefa relaksu oraz plac zabaw składający się minimalnie z trzech urządzeń oraz ogrodzenie terenu placu zabaw wraz z zielenią. Uproszczony program dotyczy tylko jednego placu – przy ulicy Żwirki i Wigury. Natomiast pozostałe cztery place – tj. ulica Bałtycka, czyli Modrak, plac zabaw przy ulicy Ustronnej, plac zabaw przy ulicy Modrzewiowej oraz plac zabaw przy ulicy Jedności.

przez Jacek

Reklama

pompy ciepła chojnice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.