Jak zwiększyć aktywność mózgu dzięki ziołom ?

To bardzo proste! Kiedy czujesz, że twoja pamięć słabnie, że zapominasz o wielu rzeczach, że nie możesz się skupić, musisz dostarczyć mózgowi „paliwa”. Mogą to być witaminy i minerały, odpowiednia dieta, ale mogą być to także odpowiednie zioła. Jakie?

Odkryj 9 naturalnych ziół, które mogą zwiększyć twoją produktywność, poprawić koncentrację umysłu i zwiększyć ogólną aktywność mózgu.

Żeń-szeń

To zioło adaptogenne stosowane w celu przeciwdziałania stresowi i do zwiększania energii, koncentracji i nastroju, bez negatywnych skutków działania stymulantów takich jak kofeina. Żeń-szeń może poprawić pamięć i uwagę, wydłużyć wytrzymałość psychiczną i fizyczną oraz złagodzić niepokój. Dawniej był stosowany jako naturalna alternatywa dla syntetycznych leków na ADHD i ADD.

Gotu Kola

Pochodzący z Azji Południowo-Wschodniej, Australii i Indii, gotu kola jest zwykle stosowane jako środek wzmacniający do poprawy pamięci, koncentracji i sprawności umysłowej. Zioło to pomaga w walce ze stresem – może pomóc obniżyć poziom odczuwanego stresu i zminimalizować reakcję na stres, co z kolei poprawia sprawność umysłową.

Rozmaryn

Rozmaryn jest znany jako „zioło pamięci”. W aromaterapii używa się go do poprawy pamięci, koncentracji i jasności umysłu. Za takie właściwości odpowiedzialny jest cyneol, chemiczny składnik rośliny o zapachu kamfory, który poprawia również szybkość i dokładność wykonywania zadań umysłowych.

Ashwagandha, czyli adaptogen tarczycy i nie tylko

Adaptogen – lek ziołowy wspomagający odporność organizmu na stresy i przeżycia traumatyczne, stosowany w stanach wyczerpania, niepokoju, napięcia, itp. Pojęcie wprowadzone przez rosyjskiego naukowca dr Mikołaja Lazarewa. Nie za bardzo dajesz sobie radę w życiu w XXI wieku. Przeżywasz niepowodzenia uczuciowe i najróżniejsze relacje toksyczne. Do tego dopadają Cię fizyczne traumy i złe odżywianie. Nie potrafisz jeszcze zatrzymywać umysłu na żądanie, więc cały czas w Twojej głowie siedzi ktoś wiecznie niezadowolony z Ciebie, podszeptujący złe myśli, dręczący, niekiedy sztucznie nakręcony. Twoje ciało zachowuje się nieprzychylnie, bo z nim nie współpracujesz. Elementy komórkowe utleniają się. Czujesz się „nie halo”. Z tego powodu (dopóki jeszcze nie masz kontroli nad swoim ego i nie dogadujesz się z własnym ciałem) będziesz potrzebowała prawdopodobnie jakiegoś adaptogenu, który skutecznie pomoże Twojemu organizmowi dostosować się do warunków stresowych.

Okazuje się, że Ashwagandha może pomóc osobom zarówno przy niedoczynności i często towarzyszącej jej hipoglikemii. Pomaga przy Hashimoto, ale również wykazano poprawę stanu zdrowia przy nadczynności tarczycy i chorobie Gravesa.

Ashwagandha poprawia funkcje neurologiczne

Silne właściwości antyoksydacyjne tego zioła, chronią mózg i układ nerwowy. Przedwczesne starzenie się związane jest z przewlekłym stresem oksydacyjnym. Ów stres zwiększa peroksydację lipidów, jednocześnie zmniejszając ilość mega ważnych enzymów antyoksydacyjnych: katalazy i peroksydazy glutationowej. Pewne badania na zwierzętach wykazały zdumiewające właściwości, jak potężnym adaptogenem jest Ashwagandha, przy zmniejszaniu napięcia i stresu układu nerwowego. Aż 85% komórek zwierząt narażonych na przewlekły stres wykazywało (owe komórki) objawy przewlekłej degeneracji. Po podaniu ashwagandhy liczba uszkodzonych komórek zmniejszyła się o 80%!

W największym badaniu z udziałem ludzi wykazano, że podawanie ashwagandhy zmniejszało poziom kortyzolu do 26%. Wiemy, że przewlekłe podwyższony kortyzol prowokuje procesy zapalne i degeneracyjne w organizmie. Dodatkowo, uczestnikom badania obniżył się poziom cukru we krwi (na czczo) i polepszył profil lipidowy.

Ashwagandha, co wykazano w badaniach, działa tak silnie anty-lękowo i przeciwdepresyjne jak wiele wiodących markowych leków. Wykazano, że wspiera regenerację i odbudowę komórek nerwowych i synaps. To sugeruje, że Ashwagandha może pomóc odwrócić stany zwyrodnienia mózgu i układu nerwowego. Stanowi silną obronę przeciwko demencji, chorobie Alzheimera i innych chorób neurodegeneracyjnych.

Miłorząb japoński

Wiele badań wskazuje na to, że miłorząb japoński (Ginkgo biloba) korzystnie wpływa na poprawę pamięci i koncentracji oraz może również pomóc w regeneracji komórek mózgowych. Zioło to doskonale poprawia funkcje poznawcze, zwłaszcza gdy jest stosowane razem z żeń-szeniem.

W badaniu Davida Kennedy’ego przeprowadzonym na Uniwersytecie Northumbria badacze stwierdzili znaczną poprawę sprawności umysłowej i szybkości wykonywania zadań u osób przyjmujących ekstrakt Ginkgo Biloba.

Bakopa drobnolistna (Brahmi)

To ajurwedyjskie zioło okrzyknięto skutecznym środkiem wspomagającym pracę mózgu. W szczególności może poprawiać pamięć, zmniejszać stres, zwiększać zdolność uczenia się i poprawiać funkcje umysłowe. Warto podkreślić, że bakopa drobnolistna jest zalecana również jako ochrona mózgu przed chorobą Alzheimera.

Różeniec górski

W ziołolecznictwie różeniec górski traktowany jest jako roślina szczególnie pomocna w okresach stresu. Może pomóc poprawić funkcjonowanie zarówno mózgu, jak i podnieść sprawność fizyczną, gdy czujemy się bardzo zmęczeni. Co więcej, różeniec wpływa na nastrój poprzez zmniejszenie lęku i objawów depresji. Może również pomóc w zmęczeniu psychicznym i zachowaniu dobrej pamięci.

Dziurawiec

Ziele dziurawca zwyczajnego jest często stosowane jako dodatkowe wsparcie w leczeniu od łagodnej do umiarkowanej depresji. Wykazano, że zioło to sprzyja relaksacji i łagodzi bóle głowy, co z kolei pomaga skupić się w okresach wytężonej pracy umysłowej.

Kłącze tataraku

Kłącze tataraku to według medycyny ludowej lek wzmacniający cały organizm, przydatny zwłaszcza w leczeniu zaburzeń układu nerwowego. Może dodatkowo pomóc w usprawnianiu myślenia, poprawie koncentracji i uwagi. Niektórzy twierdzą, że tatarak ma lekko stymulujący efekt i dlatego często jest zalecany osobom o obniżonym nastroju lub „powolnym myśleniu”. Powszechnie uważa się, że roślina ta pomaga w detoksykacji tkanki mózgowej.

Jakub Gronowski

przez Redakcja Chojniczanin.pl

Reklama

pompy ciepła chojnice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.