Jan Karol Łukowicz. Patron chojnickiej lecznicy

Jan Karol Maciej pochodził z wielce zasłużonej dla ziemi chojnickiej rodziny Sirwind-Łukowiczów herbu Newlin z Niw k. Kamienia Krajeńskiego. Urodził się 29 kwietnia 1854 roku.

Ordynator i dyrektor

Gimnazjum J. K. Łukowicz ukończył w 1875 roku. Studiował najpierw we Wrocławiu, a następnie w Halle, w Berlinie i ponownie w Halle, gdzie w 1879 r. uzyskał stopień doktora medycyny i chirurgii. Później służył w armii pruskiej i praktykował jako asystent prof. Genzmera w szpitalu w Halle. Zdobywszy stosowne doświadczenie chirurgiczne, osiadł w 1883 r. w Chojnicach. Założył rodzinę, miał z żoną Bogumiłą z Sikorskich siedmioro dzieci. Wspólnie z księżmi dr. Antonim Wolszlegierem i dr. Klemensem Lȕdtke doprowadził w 1886 r. do otwarcia szpitala sióstr franciszkanek. Kuratorium Zakładu św. Boromeusza powierzyło mu obowiązki lekarza kierującego (ordynatora)i następnie dyrektora szpitala, który od 1955 r. nosi jego imię (obecnie jest to szpital specjalistyczny). Dr J. K. Łukowicz przyczynił się do unowocześnienia lecznicy i zasłynął jako diagnosta powoływany jako biegły konsultant do okolicznych powiatów.

Pasja łowiecka

Od 1903 r. do śmierci sprawował mandat radnego miejskiego, ciesząc się zaufaniem i szacunkiem mieszkańców. Kiedy wybuchła I wojna światowa został powołany na szefa sanitarnego garnizonu w Chełmnie, a w grudniu 1914 r. władze wojskowe odkomenderowały go do obozu jenieckiego w Bytowie, zaś na początku 1917 r. do obozu w Czersku. W obu tych miejscach był szefem sanitarnym. J. K. Łukowicz nie doczekał powrotu Chojnic do Rzeczpospolitej, zmarł 18 kwietnia 1918 roku. Za swoje dokonania na niwie zawodowej i wojskowej otrzymał liczne odznaczenia m.in. Krzyż Zasługi Pomocy Wojennej (w 1917 r.). Pasjonował się łowiectwem, posiadał bogaty zbiór trofeów myśliwskich. Zgromadził także imponujący księgozbiór, zbierał materiały dotyczące historii i regionu.

Ród medyków

Lekarzami i doktorami nauk medycznych zostali także młodsi bracia Jana Karola Łukowicza, również uczący się w murach chojnickiej placówki: Maksymilian Karol Marceli (1858-1943) i Adolf Teodor Kazimierz (1860-?). Ten pierwszy zasłynął jako podróżnik i uczestnik wypraw badawczych gromadzący pokaźne zbiory etnograficzne; przebywał w Papui Nowej Gwinei i Australii, został nawet wicekonsulem honorowym w Adelajdzie. Drugi z nich, mniej znany, był lekarzem okrętowym i wojskowym. Podczas swoich podróży morskich dotarł m.in. do obu Ameryk. Naukę w Chojnicach pobierali też zasłużeni później lekarze, którzy ponadto po swoim ojcu Janie Karolu Łukowiczu odziedziczyli zamiłowania łowieckie i kolekcjonerskie. Byli to Jan Paweł Łukowicz (1886-1957) i Marceli Łukowicz (1889-1979). Synowie patrona chojnickiej lecznicy do matury przystępowali jednak w innych ośrodkach: Jan Paweł w Grudziądzu, zaś Marceli w stródzie. Powodem ich przeniesienia była przynależność do tajnych kół filomackich.

Kazimierz Jaruszewski

przez Jacek

Reklama

pompy ciepła chojnice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.