Jesień niepewności

Tak można określić to co przed nami. Sytuacja związana z epidemią nadal dezorganizuje nasze życie. Piszę to z przykrością, ale niestety w dużej mierze sami jesteśmy temu winni. Kiedy obserwuję bezmyślność osób, które w przestrzeni publicznej nie przestrzegają zaleceń dotyczących zachowania dystansu społecznego czy też nakazu noszenia maseczek, to jestem przekonany, że bezsensownie podwyższamy ryzyko wzrostu zachorowań. A skutki? Widzimy je w naszym regionie, gdzie każdego dnia otrzymujemy informacje o nowych przypadkach. Powiedzmy sobie szczerze – COVID-19 jest faktem, a nie wymysłem lub międzynarodowym spiskiem. Możemy dyskutować o metodach walki z koronawirusem, o ich wyższej czy niższej skuteczności, ale nie możemy kwestionować faktu jego istnienia. Możemy być przekonani, że nas to nie dotknie. A jeśli już, to oby przebieg choroby był łagodny. Pamiętajmy jednak o naszych babciach, dziadkach oraz osobach schorowanych, dla których wirus może być zabójczy. To naprawdę nie są żarty!

Przymiarki do budżetu miasta 2021

A co w Radzie Miejskiej? Nadal musimy pracować zdalnie, co nie pomaga w utrzymaniu właściwej komunikacji, czy też normalnej dyskusji. Praca zdalna mimo korzyści jakie stwarza, ma również swoje ograniczenia. No cóż, liczę że będzie nam dane wrócić do normalnej pracy w Radzie w możliwie najbliższym czasie. Koniec września to czas opracowywania projektu budżetu na kolejny rok. Jako przewodniczący Klubu Radnych Prawo i Sprawiedliwość w chojnickiej Radzie Miejskiej przekazałem burmistrzowi nasze propozycje do realizacji w 2021 roku. Wśród propozycji oczywiście znalazły się wnioski dotyczące budowy i modernizacji dróg osiedlowych. Poniżej kilka z naszych propozycji:

  • Rewitalizacja Lasku Miejskiego, który od lat prosi się o to by w końcu zadbać o te, zielone płuca naszego miasta.
  • Zakup łodzi szkoleniowej dla ChKŻ, najstarszego klubu żeglarskiego w Polsce, którego wychowankowie osiągają liczne zwycięstwa w rywalizacji krajowej jak i międzynarodowej.
  • Budowę brakującej drogi rowerowej przy ulicy Obrońców Chojnic, która połączy istniejące drogi rowerowe w ulicach Kościerskiej i Gdańskiej a dodatkowo ułatwi dojazd do modernizowanego dworca kolejowego i autobusowego.
  • Budowa mieszkań komunalnych z wykorzystaniem dofinansowania ze środków zewnętrznych. Fakt, że jest to możliwe, pokazały władze Kościerzyny, gdzie w ostatnich dniach oddano do użytkowania taki budynek. W Chojnicach potrzeby mieszkaniowe są ogromne. Kolejka osób oczekujących na mieszkania komunalne systematycznie rośnie. Nie wszyscy mogą sobie pozwolić na zakup mieszkania na rynku, w związku z brakiem odpowiedniej zdolności kredytowej.
  • Ustanowienie programu stypendialnego dla zdolnej chojnickiej młodzieży, który może ograniczyć w przyszłości odpływ utalentowanych mieszkańców z naszego miasta. Stworzenie programu może być inwestycją w przyszłość naszego miasta!
  • Wdrożenie programu dofinansowania leczenia niepłodności metodą naprotechnologii. Program, który nie doczekał się wsparcia finansowego w naszym mieście mimo pojawiających się deklaracji. Wbrew pozorom naprotechnologia to bardzo zaawansowana i jednocześnie kosztowna diagnostyka. W przypadku powodzenia realnie i trwale rozwiązuje problemy niepłodności.
  • Zakup defibrylatorów. O tym jak potrzebne i przydatne są to urządzenia nie trzeba nikogo przekonywać. Koszty ich zakupu w ostatnich latach znacznie spadły. Ich zakup to konkretne działanie na rzecz poprawy bezpieczeństwa mieszkańców miasta.

Ile z tych propozycji znajdzie akceptację wśród radnych? Za kilka miesięcy się przekonamy.

Bartosz Bluma

przez Redakcja Chojniczanin.pl

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.