Jesienny przegląd inwestycji miejskich

Podczas XX sesji Rady Miejskiej, która odbyła się 28 września, przedstawiłem radnym bieżące informacje dotyczące realizowanych w mieście Chojnice inwestycji. Mając świadomość, iż nie wszyscy mieszkańcy mogą śledzić transmisje z obrad na żywo, pragnę przedstawić Państwu przegląd realizowanych i planowanych inwestycji miejskich za pośrednictwem miesięcznika Chojniczanin.

Na początek kilka zdań na temat inwestycji współfinansowanych ze środków unijnych w ramach projektu „Poprawa gospodarki wodami opadowymi i roztopowymi na terenie MOF Chojnice-Człuchów”:

 1. Zakończono prace na Osiedlu Kolejarz. Obecnie trwają czynności odbiorowe. W ramach projektu wybudowano kanalizację deszczową w 15 ulicach z odprowadzeniem w kierunku Zbiornika Sobierajczyka. Inwestycję zrealizowała firma WO-KOP z Chojnic za kwotę 6,2 mln zł.
 2. Trwają czynności odbiorowe budowy kanalizacji deszczowej na odcinku Zbiornik Fatimska – Zbiornik Zachodni. W ramach zadania wykonano: kolektor kanalizacji deszczowej na trasie Zb. Fatimska – Zb. Zachodni, kolektor w ul. Pomorskiej i Zawiszy Czarnego, zbiorniki retencyjne: Zachodni – Człuchowska, Zachodni, separatory: 5 sztuk. Zadanie wykonało konsorcjum Ekomel z Chojnic i Instal z Nieżychowic. Koszt to ok. 11,3 mln zł.
 3. Odbiory trwają również w zakresie inwestycji realizowanych w ramach umowy z firmą MAZUR z Goleniowa i dotyczą:

– budowy kanalizacji deszczowej w ulicach: Sukienników (postój taxi) – Kwiatowa-Pokoju Toruńskiego-Zbiornik Fatimska, Rondo Solidarności-Plac Piastowski, Derdowskiego-Struga Jarcewska, Strzelecka-Struga Jarcewska;

– przebudowy Strugi Jarcewskiej na trasie Urząd Skarbowy – Oczyszczalnia;

– rozbudowy Zbiornika Fatimska;

– budowy 5 układów separatorów.

Szacunkowy koszt inwestycji to 20 mln zł.

 1. Ulica Prochowa, Sobierajczyka, Al. Brzozowa, H. Sawickiej, Ducha Św. Findera, Okrzei, Kasprzaka, I.G. Goedke, 14 Lutego, Wycecha (nazwy ulic z pozwoleń na budowę) – w ul. Prochowej na odcinku od Placu Piastowskiego do Al. Brzozowej prace zakończono. Pozostała część ul. Prochowej wraz z ulicami przyległymi zostanie zrealizowana do połowy roku 2022. Obecnie trwają prace przy ul. Sobierajczyka. Szacunkowy koszt inwestycji to: 8,4 mln zł, w tym środki z Powiatu Chojnickiego w wysokości ok. 680 tys. zł. Wykonawcą jest firma WO-KOP.
 2. Zakończono prace przy budowie kolektorów deszczowych wraz z odtworzeniem nawierzchni w ulicy Kaszubskiej, Łużyckiej, Łanowej, Brzozowej, Sędzickiego oraz na odcinkach Angowickiej, Towarowej, Brzozowej i Dworcowej. Obecnie trwają prace przygotowawcze do czynności odbiorowych. Szacunkowa wartość zadania to 8 mln zł, w tym ok. 2 mln zł z Powiatu Chojnickiego. Wykonawcą jest konsorcjum firm: Marbruk, Instal, Ekomel.
 3. Budowa kanalizacji deszczowej w ul. Grunwaldzkiej. Dotychczas zakończono prace związane z układaniem kolektora. Natomiast od dnia 5 października mają rozpocząć się prace drogowe. Koszt to 560 tys. zł. Termin realizacji mija z dniem 30.06.2022 r.. Wykonawcą jest konsorcjum firm: Ekomel, Instal, Marbruk.
 4. Ulica Subisława, Dąbrowskiego, Sambora. Zakończono prace przy budowie kolektora kanalizacji deszczowej w ul. Subisława. Zakład Gazowniczy rozpoczął budowę sieci i niestety opóźnia to rozpoczęcie prac odtworzeniowych. Wykonawca zadania deklaruje zakończenie prac w ulicy do końca roku. Rozpoczęto także prace w ul. Dąbrowskiego. Szacunkowy koszt to 2 mln zł. Termin realizacji mija 30.06.2022 r. Wykonawcą jest firma WO-KOP.
 5. Budowa zbiornika retencyjnego Sobierajczyka – prace rozpoczęły się w tym roku i potrwają do roku 2022. Szacunkowy koszt: 17 mln zł. Termin realizacji: 30.06.2022 r. Wykonawcą jest firma Marbruk.
 6. W przyszłym roku rozpoczną się prace na ul. Parkowej, Placu Niepodległości i Okrężnej. Szacunkowy koszt: 2,5 mln zł. Termin realizacji: 30.06.2022. Zadanie wykona firma Ekomel.

Kolejne inwestycje związane są z:

 1. budową ciągów pieszo-rowerowych w ulicach: Wyszyńskiego, Brzozowej, Towarowej oraz wprowadzenia ruchu rowerowego w ulicach: Dworcowej, Piłsudskiego i Warszawskiej. Prace zakończono i odebrano 14.09 br. Wartość inwestycji to ok. 6 mln zł, w tym środki z Powiatu Chojnickiego w wysokości ok. 3,5 mln zł. Wykonawcą jest Firma Marbruk;
 2. budową dworca autobusowego i przebudowy ul. Nad Dworcem. Obecnie trwają prace związane ze stawianiem konstrukcji wiat na dworcu autobusowym, układaniem infrastruktury oraz roboty drogowe. Termin wykonania inwestycji wyznaczono do końca stycznia 2021 r. Szacunkowy koszt: ok. 8,8 mln zł. Wykonawcą jest Firma Marbruk;
 3. budową parkingu przy ul. Towarowej. Obecnie trwa procedura związana z wydaniem pozwolenia na budowę przez Starostwo Powiatowe w Chojnicach oraz Wojewodę Pomorskiego. Termin zakończenia inwestycji do końca czerwca 2021 r. Szacunkowy koszt: ok. 2 mln zł. Wykonawcą jest Firma Marbruk;
 4. budową obiektu przy ul. Dworcowej na cele społeczne. Prace zakończono i odebrano 23.07 br. Szacunkowy koszt to nieco ponad 1,33 mln zł. Zadanie wykonał Zakład Ogólnobudowlany Byszewski z Chojnic;
 5. termomodernizacją Szkoły Podstawowej nr 3 – panele fotowoltaiczne. Termin realizacji 12.10.2020 r. Szacunkowy koszt to 500 tys. zł. Wykonawcą jest Firma Eltom z Chojnic.

Trzecia część, to inwestycje współfinansowane z Narodowego Programu Budowy Dróg Lokalnych:

1.Budowa ul. Winogronowej i Czereśniowej – szacunkowy koszt: 7 mln zł, termin realizacji: 10.11.2020 r., wykonawcą jest Firma Marbruk z Charzyków.

2. Przebudowa ul. Gdańskiej – od ul. Tucholskiej do wiaduktów nad linią kolejową. Prace rozpoczną się w tym roku. Szacunkowy koszt: 10,5 mln zł. Termin realizacji: 31.05.2023. Wykonawca: Przedsiębiorstwo Budowy Dróg Spółka Akcyjna ze Starogardu Gdańskiego.

Pozostałe zadania:

 1. budowa ulic: fragment Gdańskiej, Krasickiego, Tetmajera, Kasprowicza, odcinki Paderewskiego, Konarskiego i Radziewiczówny. Prace w ul. Konarskiego i Rodziewiczówny już zakończono (koszt 440 tys. zł, wykonawca: Ad-Bet Adrian Paszko z Charzyków), natomiast prace rozpoczęto w ul. Kasprowicza, Tetmajera, Paderewskiego (koszt 600 tys. zł, termin zakończenia 16.11.2020 r., wykonawca: Firma Marbruk) oraz w ul. Krasickiego ( szacunkowy koszt: 800 tys. zł, termin realizacji 16.11.2020 r., wykonawca: Firma Marbruk). Z kolei prace na fragmencie ul. Gdańskiej będą możliwe po pracach przeprowadzonych przez Wodociągi (szacunkowy koszt – 100 tys. zł, termin realizacji: 16.11.2020 r., wykonawca: Firma Marbruk)
 2. przebudowa Stadionu Chojniczanka – trwają prace przygotowawcze do odbioru końcowego. Szacunkowy koszt – 5,8 mln zł. Wykonawca Anmed Sp. z o.o. z Dzierzysławia.
 3. przebudowa Fosy Miejskiej – trwa procedura przetargowa. Planowany termin realizacji: 30.06.2021 r.

Ponadto aplikujemy o środki w ramach drugiej tarczy antykryzysowej z dwoma tematami:

 1. Prace projektowe i rozbudowa drogi do Igieł i ul. Igielskiej w Chojnicach. Zgodnie z zakresem inwestycji projekt dotyczy ul. Igielskiej i rozbudowy ul. Igły z przebudową 4 skrzyżowań i ciągu pieszo-rowerowego, budową ok. 80 stanowisk postojowych i 6 dla osób niepełnosprawnych, 9 doświetlonych przejść dla pieszych, 5 z przejazdem dla rowerzystów i jedną stacją do ładowania rowerów elektrycznych. Ponadto wykonana zostanie kanalizacja deszczowa, 3 elementy z małą architekturą i jeden punkt widokowy. Koszt realizacji inwestycji to ok. 15 mln zł, z czego wnioskujemy o dofinansowanie w wysokości 80%. Termin realizacji to 2022 r.
 2. Modernizacja i remont hali widowiskowo-sportowej. Zakres inwestycji obejmuje termomodernizację hali, przebudowę widowni, nawierzchni sportowych, zaplecza sanitarnego, szatniowego, biurowego i magazynowego z uwzględnieniem podwyższonych standardów bezpieczeństwa uczestników, wymianę oświetlenia na energooszczędne, montaż fotowoltaiki, zagospodarowanie wód deszczowych, instalację klimatyzacji i wentylacji, przebudowę dróg, chodników oraz budowę dodatkowych miejsc parkingowych. Termin realizacji to również rok 2022, natomiast szacunkowy koszt wynosi ok. 12 mln zł.

Jak widać realizowany jest bogaty wachlarz inwestycji. Część zadań jest już zakończona, inne dobiegają końca, a pozostałe rozpoczną się wkrótce. O tym, jak bardzo zmieniają się nasze Chojnice można przekonać się osobiście. Zachęcam do wybrania się na długi jesienny spacer, zarówno pieszo jak i rowerem. Samemu, a najlepiej z rodziną.

Arseniusz Finster
Burmistrz Chojnic

przez Redakcja Chojniczanin.pl

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.