Koncerty organowe już na półmetku

Dobrze, że pomysł organisty z bazyliki mniejszej Przemysława Woźniaka nadal trafia na sprzyjający grunt i już po raz szósty mamy okazję uczestniczyć w VI Letnich Koncertach Organowych. W kościele gimnazjalnym gromadzą one miłośników muzyki poważnej.

Jako pierwsi wystąpili 7 lipca Bogusław Grabowski (organy) i Maciej Sikała (saksofon) i ci, którzy nie przegapili tego koncertu, wychodzili z zachwytem. Improwizowane „Kolory przestrzeni” odbiegały od tego, do czego słuchacze już przywykli, czyli do klasycznego organowego brzmienia, na ogół kojarzonego z Bachem. Ale cóż to była za uczta dla uszu! Jak pięknie korespondowały ze sobą instrumenty, jak świetnie brzmiał saksofon!

Solo

21 lipca fory miały tylko organy, na których zagrał Tomasz Drążkowski. Usłyszeliśmy utwory Pachelbela, Podbielskiego, Bacha, improwizację samego Drążkowskiego, dzieła Surzyńskiego, Gawthropa i Alaina. Był bis i były gorące oklaski dla muzyka.

Tak jak poprzednio obydwa koncerty miały odpowiednią oprawę, a więc słuchacze mogli się dowiedzieć czegoś więcej o wykonawcach, ale też o utworach. Do domu mogli zabrać minifolder z programem koncertu i informacją o artyście. Kto chciał, mógł nabyć płyty. Każdy z występów był nie tylko zapowiadany z ambony, ale też reklamowany za pomocą plakatów na mieście. Czyli wzorcowa promocja przedsięwzięcia, dzięki której chojniczanom utrwala się świadomość, że na takie koncerty mogą się wybrać. A na dodatek publiczność ma też możliwość oglądania artysty w trakcie gry dzięki przekazowi z kamery. Bo na chór nie wszyscy by weszli…

Sierpień też z muzyką

A ponieważ w sierpniu czekają nas kolejne emocje i wrażenia, więc anonsujemy – już 4 sierpnia wystąpi dla nas Zespół Muzyki Dawnej z Bydgoszczy w składzie: Irena Filuś, Natalia Tyrańska – skrzypce barokowe, Weronika Kulpa – wiolonczela barokowa, Marek Przywarty – organy, klawesyn. A to nie koniec, bo 25 sierpnia na organach zagra Bogdan Narloch, na trąbce gorąco oklaskiwany w Chojnicach Roman Gryń. Czy i tym razem wyjdziemy oczarowani?

W każdym razie szykujmy się! Koncerty zawsze w niedzielę i zawsze o godz. 20. Naprawdę warto! Gwoli precyzji – zapraszają nas parafia pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela i Urząd Miejski w Chojnicach.

tekst i fot. Maria Eichler

przez Redakcja Chojniczanin.pl

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.