Nowy Rok – nowe wyzwania!

Nowy Rok – nowe wyzwania!

Kończy się 2020 rok, który będzie zapamiętany jak żaden inny poprzedni rok, oczywiście „dzięki” pandemii i przez problemy, które ona nam przyniosła.

Patrząc jednak na Chojnice w kontekście rozwoju społeczno-gospodarczego mogę Was zapewnić, że był to bardzo dobry rok.

Nowe targowisko, Winogronowa i Czereśniowa, deszczówki z wyremontowanymi ulicami, remonty ulic osiedlowych, budowa dworca autobusowego i przejścia podziemnego, rozpoczęte prace na Wzgórzu Ewangelickim, budowa ul. Rolbieckiego, nowe zbiorniki retencyjne …, to ok. 80 mln PLN. Pozyskaliśmy przeszło 20 mln PLN tzw. pieniędzy rządowych oraz dodatkowo do ok. 232 mln PLN z Unii Europejskiej dorzuciliśmy 6 mln PLN. Mamy wsparcie Gminy Chojnice w wys. 5 mln PLN na budowę Węzła Integracyjnego. W mojej ocenie z 22 lat mojej pracy i służby dla Chojnic, to był rok inwestycji i rozwoju. W przyszłości będziemy korzystać z tych „owoców rozwojowych”.

Targowisko Chojnice

Przed nami Nowy Rok. W mojej pracy muszę często zaglądać do mojego programu wyborczego, ponieważ będę z niego rozliczony przez Was, a nie ukrywam, że pragnę uzyskać dobrą ocenę.

2021 będzie decydujący, ponieważ rozstrzygniemy przetarg na ostatnią część „Węzła”, czyli budynek dworca kolejowego i teren przed budynkiem. To wyzwanie nie tylko finansowe (ok. 20 mln PLN), ale urbanistyczno-historyczne.

Podziwiamy ratusz, rynek, kościoły i inne obiekty. Zapewniam Was, że nasz dworzec będzie kolejną „perłą architektury” – będzie piękny! Moja kadencja kończy się jesienią 2023 roku i na pewno do tego czasu prace się zakończą.

W nowym roku będziemy kontynuować deszczówki, modernizację drogi „22” w stronę Czerska, zakończymy ul. Rolbieckiego i Wzgórze Ewangelickie. Do czerwca powstanie „nowa fosa miejska”, czyli znowu pełen portfel inwestycji…

Mamy również kilka projektów, które trzeba zrealizować. Na przykład nowy żłobek na ok. 100 dzieci. Trwa projektowanie i mamy 10 mln PLN na nową drogę do Igieł, oczywiście ze ścieżkami rowerowymi.

Projektujemy przebudowę ul. Obrońców Chojnic (ścieżki rowerowe), Wyszyńskiego i projekt nowej Działkowej.

Pracujemy koncepcyjnie, a w 2021 powstaną projekty tzw. łącznic, tj. Kościerska-Ceynowy do Gdańskiej przy Oddziale Celnym i Ceynowy-Igielska-Derdowskiego do Strzeleckiej. Zachodnie Obejście jest zgłoszone do Funduszu Odbudowy. Projektujemy razem z Gminą i Powiatem Centrum Opiekuńcze na bazie dawnego budynku PKO BP. Mamy kilkanaście projektów nowych ulic osiedlowych, powstaną też nowe.

Możecie zapytać kiedy my to zbudujemy i za co? Tak skromnie licząc na realizację powyższych inwestycji potrzeba ok. 300 mln PLN. Do końca tej kadencji wykonamy jeszcze kilka inwestycji, a pozostałe będą wyzwaniem do 2028 roku.

Zapewniam Was, że zadbam, razem z „moją drużyną” o realizację programu wyborczego, bo tak jak deklarowałem na początku, z tego mnie rozliczycie.

Na Nowy Rok życzę Wam i sobie powrotu do normalnego życia, zdrowia i spełnienia marzeń, miłości, życzliwości, a także uśmiechu!

Arseniusz Finster

Burmistrz Chojnic

przez Redakcja Chojniczanin.pl

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.