Policyjne porady dla działkowców i rozpoczynających sezon grillowy

policja

Okres wiosennego grillowania i spędzania wolnych chwil na świeżym powietrzu to czas, w którym niestety często uaktywniają się zarówno działkowi jak i domowi złodzieje. Pozostawiony wartościowy sprzęt, portfele, torebki, telefony itd. stają się dla nich łatwym i cennym łupem. Dlatego też policjanci przypominają o kilku istotnych zasadach, jakimi należy się kierować, aby odpoczywając przy domu lub na działce uniknąć przykrych sytuacji związanych kradzieżą lub włamaniem do naszych domów czy altanek działkowych.

Utrapieniem właścicieli ogródków w tym również działkowych w okresie wiosenno – letnim są przypadki uszkodzenia mienia oraz kradzieże i włamania do altanek. Aby ustrzec się przed wizytą nieproszonych „gości”, a także zminimalizować ryzyko poniesienia szkód, policjanci przypominają o właściwym zabezpieczeniu posiadanego mienia, jednocześnie zachęcają właścicieli domów oraz działkowców do stosowania się do kilku podstawowych zasad ostrożności.

Aby w pełni cieszyć się czasem, mile spędzonym na świeżym powietrzu, przede wszystkim należy pamiętać o zamykaniu na kłódki lub zamki drzwi domów i altanek, drzwi pomieszczeń na narzędzia ogrodnicze oraz okna w budynkach.

Niezastąpionym zabezpieczeniem mienia przed kradzieżą jest również zaprzyjaźniona grupa sąsiadów. Pracując lub odpoczywając na posesji należy zwracać uwagę na teren ogrodu sąsiada, na to czy nie przebywają tam obce, podejrzane osoby. Starajmy się zapamiętywać twarze obcych osób przebywających w obrębie ogrodów, ponieważ mogą być to potencjalni sprawcy przestępstw i wykroczeń, a rysopis może pomóc Policji w ich zatrzymaniu.

Nie zapominajmy także, że złodziej może wejść na działkę lub teren posesji, także wtedy gdy na niej przebywają właściciele i korzystając z okazji i chwilowej nieuwagi, niezauważalnie dokonać kradzieży. Ważne jest, by w trakcie wykonywania prac porządkowych nie pozostawiać w otwartych pomieszczeniach pieniędzy, dokumentów, kluczy itp, gdyż sprawca łatwo może je zabrać.

W przypadku, gdy w altanie działkowej lub budynkach gospodarczych jest przechowywany wartościowy sprzęt, np. kosiarka do trawy, piła spalinowa itp. pamiętajmy, aby sfotografować sobie te urządzenia, zapisać numery fabryczne i w miejscu niewidocznym oznakować sprzęt w sposób wiadomy tylko dla właściciela – w przypadku kradzieży ułatwi to policjantom poszukiwanie skradzionego mienia, a po jego odzyskaniu pomoże zidentyfikować właściciela. jeśli podejrzewasz, że doszło lub może dojść do przestępstwa zadzwoń na Policję 997 lub 112 – to bezpłatne numery telefonów. Jeżeli interwencja policji nie wymaga natychmiastowej reakcji podziel się swoimi informacjami z dzielnicowym- jego dane znajdziesz na stronie internetowej komendy policji lub w aplikacji na telefon komórkowy Moja Komenda.

Aplikacja Moja Komenda jest bezpłatna -na telefony z systemem androida jest ułatwieniem kontaktów z dzielnicowym lub jednostką policji i nie służy do składania formalnych zawiadomień o przestępstwie, wykroczeniu, petycji, wniosków ani skarg w rozumieniu przepisów.

źródło: Komenda Powiatowa Policji w Chojnicach

przez Redakcja Chojniczanin.pl

Reklama

pompy ciepła chojnice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.