Potrącenie rowerzystki – policja prosi o ostrożność

Policjanci wyjaśniają okoliczności zdarzenia drogowego, do którego doszło wczoraj w Chojnicach na skrzyżowaniu ulic Gdańskiej i Tucholskiej. Jak wstępnie ustalili mundurowi, kierujący osobowym renault zderzył się z rowerzystką. Kobietę przewieziono do szpitala. Funkcjonariusze zabezpieczyli miejsce zdarzenia i sporządzili dokumentację fotograficzną.

Wczoraj (02.10) około godziny 13:05 na skrzyżowaniu ulic Gdańskiej i Tucholskiej w Chojnicach doszło do wypadku drogowego z udziałem rowerzystki.

Na miejscu zdarzenia pracowali policjanci wraz z technikiem kryminalistyki. Mundurowi udrożnili ruch na drodze, przeprowadzili oględziny, a policyjny technik sporządził dokumentację fotograficzną i zabezpieczał ślady.

Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że 73-letni mieszkaniec gm. Czersk, kierujący samochodem marki Renault Megane, zbliżając się do skrzyżowania, nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu prawidłowo jadącej 53-letniej rowerzystce z Chojnic. Kobieta z urazem głowy została przewieziona do szpitala. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości wykazało, że uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi.

Piesi i rowerzyści to niechronieni uczestnicy ruchu drogowego. Jest to też grupa najbardziej narażona na tragiczne konsekwencje wypadków drogowych. W uniknięciu zagrożeń może pomóc używanie elementów odblaskowych i świateł po zmroku. Dużą rolę w tym zakresie odgrywa też zachowanie kierowców wobec tych użytkowników dróg, a także stosowanie na drodze zasady ograniczonego zaufania.

Policjanci przypominają najważniejsze zasady bezpieczeństwa dla rowerzystów.

  • Używaj sprawnego i w pełni wyposażonego roweru,
  • W czasie jazdy używaj kasku, zakładaj odblaski – są to dodatkowe elementy, które jednak mogą przede wszystkim zapewnić większe bezpieczeństwo niechronionym użytkownikom ruchu drogowego, jakim są rowerzyści,
  • Dokładnie rozejrzyj się zanim ruszysz,
  • W miarę możliwości korzystaj z drogi dla rowerów,
  • Przestrzegaj przepisów drogowych, obowiązują one także rowerzystów,
  • Przed skrzyżowaniami, wyjazdami z podwórek i bocznych ulic trzymaj zawsze dłoń na hamulcu,
  • Nie wymuszaj pierwszeństwa przejazdu,
  • Sygnalizuj odpowiednio wcześnie wszystkie skręty,
  • Nigdy nie ścinaj zakrętów,
  • W czasie jazdy zawsze uważaj!

źródło: Komenda Powiatowa Policji w Chojnicach

przez Redakcja Chojniczanin.pl

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.