Ratuszowa refleksja?

W lutym zaskoczony byłem kilkukrotnie. Pierwsze to fakt, że zima z niespotykaną siłą przypomniała o swoim prawdziwym obliczu. Dla wielu najmłodszych tegoroczna zima była pierwszą w ich życiu, a nieco starsi mieli okazję przypomnieć sobie zimy z przeszłości. Niestety zarządcy dróg okazali swoją niemoc i bezradność z zimowym „żywiołem”. Powszechna krytyka zimowego utrzymania dróg jest oczywista, więc nie zamierzam raz jeszcze odgrzewać tematu. Na szczęście wiosna już zbliża się do nas wielkimi krokami.


Kolejne zaskoczenia wynikały ze zmiany punktu widzenia chojnickiego ratusza w dwóch tematach. W obu przypadkach okazało się, że realizowane będą wnioski i postulaty Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości, któremu w chojnickiej Radzie Miejskiej przewodniczę. Oczywiście nie powiedziano tego wprost, zaś fakty to potwierdzają. Pierwszym obszarem jest budownictwo komunalne. Konieczność budowy mieszkań komunalnych była wpisana m.in. w moim programie wyborczym. Dwa miesiące temu poruszałem tę kwestię w czasie dyskusji nad budżetem miasta na bieżący rok. Już jesienią wnioskowaliśmy o budowę nowych mieszkań komunalnych w Chojnicach, ale nie znalazło to wówczas uznania w oczach włodarza. Tym niemniej z ogromnym zadowoleniem przyjąłem informację, że w końcu rozpocznie się budowa nowych mieszkań komunalnych w naszym mieście. Cieszy mnie ta zmiana i z całą mocą liczę na powodzenie tego projektu, bo ilość mieszkańców oczekujących na mieszkania komunalne od lat nie maleje. Ale by mogło to realnie rozwiązać problem mieszkaniowy w Chojnicach, czynsze muszą być konkurencyjne na tle rynkowych cen najmu. Inaczej to działanie nie przyniesie zamierzonych efektów. To ogromne wyzwanie. Liczę, że uda się to zrealizować.


Drugą z deklaracji, którą przyjmuję z zadowoleniem jest rozpoczęcie współpracy miasta z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska w sprawie stworzenia w Chojnicach punktu konsultacyjnego w ramach Programu „Czyste Powietrze”. Przypomnę tylko, że jest to realizacja wniosku złożonego przeze mnie w grudniu 2019 roku i popartego przez większość radnych Rady Miejskiej w Chojnicach. „Czyste Powietrze” to program, który w sposób kompleksowy pozwala na termomodernizację budynków należących do osób fizycznych oraz wymianę nieekologicznych kotłów i pieców. Skuteczna realizacja programu pozwoli na poprawę jakości powietrza w mieście, a mieszkańcom na uzyskanie oszczędności w kosztach ogrzewania. Powstanie punktu konsultacyjnego w miejskim ratuszu ułatwi aplikowanie o środki i wyeliminuje konieczność wyjazdów do Gdańska w celu realizacji programu. A kiedy do tego dołożymy jeszcze wdrożenie naszego lokalnego programu „Stop dla Smogu”, to mamy realne szanse i narzędzie do walki z problemem zanieczyszczenia powietrza. Cała reszta pozostaje w gestii mieszkańców. Kolejny ruch to właściwa promocja obu programów i rozwijanie świadomości mieszkańców.


Cieszę się ogromnie, że powyższe inicjatywy będą realizowane w naszym mieście. I nie dlatego, że o nich mówiłem i pisałem już wielokrotnie. Cieszy mnie fakt, że pomogą one rozwiązać realne problemy mieszkańców i poprawią jakość życia w Chojnicach. Tak właśnie pojmuję działalność w samorządzie: jako troskę o dobro wspólne. Tutaj, na szczeblu samorządowym, nasze polityczne różnice mają odmienny charakter od tych w parlamencie. I niech tak pozostanie. Dla dobra wspólnego.

Bartosz Bluma

przez Redakcja Chojniczanin.pl

Reklama

pompy ciepła chojnice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.