Stara plebania i baszta kościelna około roku 1905.

Stara plebania to prawdopodobnie najstarszy dom mieszkalny w Chojnicach.
Według zapisu w dokumencie z 1383 r. (a obecnie nie zachowanym) w tym właśnie roku proboszcz chojnicki otrzymał zgodę na wybudowanie plebanii, na cmentarzu przykościelnym, przy murze obronnym. Nic nie wiadomo o jej pierwotnej formie która ulegała kilkakrotnie przebudowom po zniszczeniach podczas pożarów i działań wojennych. Wielkie pożary trawiące Chojnice miały miejsce w latach 1657, 1733 i 1742 r. Wszystkie niszczyły większość zabudowy miejskiej, w tym również plebanię.
Po odzyskaniu przez księdza Jana Doręgowskiego w 1618 r. kościoła parafialnego wraz z plebanią z rąk Luteran, na parterze znajdowała się oprócz pomieszczeń gospodarczych duża izba, na piętrze cztery mniejsze pokoje, alkierzyk i taras. Był to wówczas budynek murowany, kryty dachówką. Mieszkał w nim proboszcz i służba kościelna. Kolejnej przebudowy doczekał się po pożarze z roku 1742. Była to wówczas przestronna, dwukondygnacyjna budowla ryglowa, wypełniona cegłą, podpiwniczona i kryta dachówką karpiówką. Ściany boczne oraz frontowa zbudowane były z muru pruskiego, a ściana tylna, od strony muru miejskiego, w całości była murowana z cegły. Do plebani przylega „baszta kościelna”. Zachowała się praktycznie bez zmian od czasów jej wybudowania w drugiej połowie XIV wieku.
Niestety obydwa te bezcenne zabytki Chojnic ”głośno wołają” o natychmiastowy ratunek. Stara plebania praktycznie się rozpada. Belki stropowe uginają się do ziemi a ściana frontowa nie przewróciła się dotychczas, tylko dlatego, że podparta jest drewnianymi belami. Jak długo? Baszta kościelna pęka na pół. Szczelina staje się z każdym rokiem szersza. Przechodząc przez plac Emsdetten warto sobie zrobić zdjęcie z tymi zabytkami, bo niedługo może ich zabraknąć.

Jacek Klajna
historia@chojniczanin.pl

przez Redakcja Chojniczanin.pl

Reklama

pompy ciepła chojnice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.