Trudny czasy

Każdy kolejny dzień przynosi nam pytania o przyszłość. Szczególnie teraz, w czasie epidemii koronawirusa te pytania są szczególnie trudne. Kto z nas jest w stanie odpowiedzieć na zagadnienia dotyczące przyszłości, kiedy nie wiemy jak będzie wyglądało nasze jutro? Te pytania przez jeszcze długi czas pozostaną bez odpowiedzi. Kornonawirus, niestety, nie odpuszcza. Każdego dnia słyszymy o kolejnych przypadkach w naszym regionie. Utrudnia życie nam wszystkim. Cały czas nasuwają się pytania, które pozostają bez odpowiedzi.

Początek września to tradycyjnie początek roku szkolnego. Nie pamiętam, by kiedykolwiek u progu września było tyle pytań, na które rodzice i nauczyciele nie znali odpowiedzi. Po blisko półrocznej przerwie uczniowie mają wrócić do szkół. Wszyscy mamy obawy, to naturalne. Zaś z drugiej strony jako rodzice widzimy jakie – szczególnie negatywne – skutki niesie ze sobą brak normalnej edukacji. Obniżenie poziomu nauczania, brak właściwego rozwoju edukacyjnego, społecznego to tylko niektóre problemy z jakimi borykają się uczniowie, nauczyciele i rodzice. Nikt nie był przygotowany na naukę zdalną. Nie można też ukrywać, że nauka zdalna spełniała oczekiwania wszystkich środowisk. Była ona lekiem na zaistniałą sytuacją. Nie była ani dobra, ani do końca właściwa. Była tym, co było potrzebne w danej chwili. Jako rodzic jestem szczęśliwy, że dzieci wracają do szkół. Jako radny mam obawy, jak to wpłynie na sytuację i rozprzestrzenianie się koronawirusa w regionie. Niestety w tej sytuacji nikt nie potrafi wskazać złotego środka.

Każdego z nas sytuacja związana z koronawirusem męczy. Liczne wyrzeczenia, ograniczenia stają się coraz trudniejsze do wytrzymania. Bardzo często słyszymy pytania o celowość i zasadność wszystkich tych ograniczeń. Zapewniam, że będą one się pojawiały tak długo, jak sytuacja nie dotknie nas samych i naszych bliskich. Konsekwencje zachorowania, potencjalny uszczerbek na zdrowiu i wszystkie późniejsze skutki przebytej choroby otwierają oczy. Relacje osób, które z trudem wyzdrowiały pokazują, że to zagrożenie jest rzeczywiście ogromne. Nie pozwólmy sobie wmówić, że nas to nie dotyczy. Przestrzeganie zaleceń przez każdego z nas ma wpływ na zdrowie nas samych i naszych najbliższych. Pamiętajmy o tym!

Ku pamięci
Wrzesień to czas ważnych rocznic naszej historii. W tym roku obchody 81-ej rocznicy wybuchu II Wojny Światowej będą inne niż te w minionych latach. Brak uroczystej Mszy Św. w Dolinie Śmierci z pewnością jest wydarzeniem wyjątkowym. Wielu z nas brakować będzie upamiętnienia wydarzeń przy pomniku 18-go Pułku Ułanów Pomorskich w Krojantach. Pamięć historyczna to niezwykle ważna część naszej historii. Gorąco zachęcam Państwa do oddania hołdu poległym w czasie II wojny światowej. Odwiedźmy nasze miejsca pamięci – Dolinę Śmierci w Lasku Miejskim czy Pomnik 18 Pułku Ułanów Pomorskich pod Krojantami. Jesteśmy to winni poległym.

Ten wrzesień jest inny niż zwykle. Pytanie, czy zatęsknimy za tym co było? Czy może normalnością będzie taka „nienormalność? To pytania, które jeszcze przez jakiś czas muszą pozostać bez odpowiedzi. Z pewnością przyszło nam żyć w ciekawych czasach…
Kończąc, życzę Państwu dużo zdrowia na zbliżający się nieuchronnie jesienny czas.

Bartosz Bluma

przez Redakcja Chojniczanin.pl

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.