Wolności strzec jak oka w głowie

Rocznicę czerwcowych wyborów z 1989 r. uczczono także w Chojnicach. 4 czerwca na rynku manifestowały dzieci z chojnickich szkół. Wieczorem chojniczan bawił Krzysztof Daukszewicz wraz z zespołem Trzeci Oddech Kaczuchy, a 6 czerwca lekcję historii miał dla nas Aleksander Hall.

Dla uczniów podstawówek i ich starszych kolegów ze szkół ponadgimnazjalnych wydarzenia sprzed 30 lat to prehistoria. Mimo to i mimo prażącego słońca na rynku wszyscy machali biało-czerwonymi kartkami, by ułożyć gigantyczną flagę, którą ze strażackiego wysięgnika fotografował Aleksander Knitter z portalu chojnice.com. O wydarzeniach z 1989 r. mówili na rynku wiceburmistrz Adam Kopczyński i członek zarządu powiatu Stanisław Skaja. Był hymn… i szybka ucieczka przed upałem.

Nie umieraj, inteligencjo

Za to wieczorem w Chojnickim Centrum Kultury widownia doskonale bawiła się najpierw z zespołem Trzeci Oddech Kaczuchy, a potem z Krzysztofem Daukszewiczem. Te podteksty, niuanse, ten dowcip, który przypomina o tym, że nie wszystko musi być przaśne i buraczane, to naprawdę wielka sprawa. Włącznie z apelem, żeby inteligencja nam tak szybko nie umierała…Tak, przez cały wieczór pękaliśmy ze śmiechu, ale czasami był to śmiech przez łzy. Już na poważnie samorządowcy spotkali się 6 czerwca w tym samym miejscu, a ich gościem specjalnym był prof. Aleksander Hall, jeden z członków opozycji, która doprowadziła do częściowo wolnych wyborów w 1989 r., uczestnik obrad Okrągłego Stołu. Przypomniał, dlaczego czerwiec był możliwy. – Tak, padały oskarżenia, że można było więcej i szybciej – mówił. – Ale latem 1989 r. nie wiedzieliśmy, jakie są granice tolerancji ZSRR i aparatu przymusu. Lepiej było postępować ostrożnie i rozważnie.

Za rok embargo?

Hall skonstatował, że teraz mamy wolną Polskę i że obowiązkiem każdego jest dbać o nią, wzmacniać, szanować i bronić. Podziękował jednocześnie wszystkim, którzy w tamtych trudnych czasach odważyli się działać, m.in. obecnemu na sali pierwszemu posłowi ziemi chojnickiej Ignacemu Guentherowi. – Witaj, kolego z Sejmu – krzyknął do Halla rolnik z Nowego Dworu.

Rys historyczny przedstawił burmistrz Arseniusz Finster, a starosta Marek Szczepański podkreślił, że teraz jest czas, by dobrze zastanowić się, jak ma wyglądać Polska za 10, 20 lat. – No i ciekawe, czy za rok też będziemy mogli świętować tę rocznicę – sceptycznie rzucił wójt gminy Chojnice Zbigniew Szczepański. Weronika Kowalska z towarzyszeniem Janusza Łangowskiego przypomniała największe hity nie tylko z tamtych lat, m.in. „Mury” i „Nie pytaj o Polskę” czy „Kocham wolność”.

tekst i fot. Maria Eichler

przez Redakcja Chojniczanin.pl

Reklama

pompy ciepła chojnice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.