7 września odbyło się Narodowe Czytanie

W Chojnicach, tak jak w całej Polsce, w sobotę 7 września 2019 roku odbyło się Narodowe Czytanie. W plenerowej czytelni, która powstała przed budynkiem Miejskiej Biblioteki Publicznej można było posłuchać nowel wybranych do tegorocznej edycji akcji. Z powodu deszczu czytanie zostało skrócone i nie udało się zaprezentować wszystkich ośmiu utworów.

Narodowe Czytanie w Chojnicach zorganizowała Miejska Biblioteka Publiczna wraz ze Stowarzyszeniem LekTURa. Akcja zaczęła się o godz. 11.00 przy budynku biblioteki od strony ulicy Okrężnej. Dyrektor MBP Anna Lipińska przywitała czytających oraz tych, którzy przyszli posłuchać. Imprezę prowadziły bibliotekarki Weronika Sadowska i Anna Maria Zdrenka, które w przerwie między czytanymi fragmentami utworów przypominały treść tych nowel, okoliczności ich powstania i przesłanie. Obecni mogli także zmierzyć się z odgadywaniem tytułów.

Nowele czytali kolejno:

Fragment „Orki” Władysława Stanisława Reymonta – Natalia Grabowska, członek Dyskusyjnego Klubu Książki przy MBP i Stowarzyszenia LekTURa; „Rozdzióbią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego – Zuzanna Maciejewska i Zuzanna Krysa, uczennice Liceum Ogólnokształcącego im. Filomatów Chojnickich, które przygotowała nauczycielka Anna Buchwald; „Sachem” Henryka Sienkiewicza – Izabela Wasiliew i Patrycja Olszuk, uczennice II Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Władysława Andersa, które przygotował nauczyciel Marcin Szopiński; „Sawa” (z cyklu „Pamiątki Soplicy”) Henryka Rzewuskiego – Anna Buchwald, nauczycielka Liceum Ogólnokształcącego im. Filomatów Chojnickich; „Dym” Marii Konopnickiej – kpt. Anna Kruk i kpt. Grzegorz Szmyt, przedstawiciele służby więziennej; „Mój ojciec wstępuje do strażaków” (ze zbioru „Sanatorium pod Klepsydrą”) Brunona Schulza – Sandra Kerszk, uczennica II Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Władysław Andresa i Kacper Szypryt, absolwent II LO;

Z powodu deszczu nie udało się przeczytać dwóch nowel – „Katarynki” Bolesława Prusa i „Dobrej pani” Elizy Orzeszkowej, które czytać miały: Mirosława Łuszczak, pracownik MBP i członek Stowarzyszenia LekTURa, bibliotekarki z MBP i członkinie LekTURy Lidia Polasik i Malwina Miszewska oraz dyrektor MBP Anna Lipińska.

W trakcie Narodowego Czytania prezentowane były także różne wydania ośmiu nowel, które w tym roku wybrane zostały do Narodowego Czytania. Osoby, które przyszły na akcję mogły także na własnym egzemplarzu odcisnąć pamiątkową pieczęć, którą MBP dostała z Kancelarii Prezydenta RP. Jeśli ktoś chciał otrzymać pieczątkę Narodowego Czytania 2019, mógł udać się do Wypożyczalni Literatury Pięknej i Popularnej dla Dorosłych MBP w godzinach otwarcia działu do końca września.

Fot. z arch. MBP w Chojnicach i Arkadiusz Stasiak

przez Redakcja Chojniczanin.pl

Reklama

pompy ciepła chojnice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.