„Bazylika Mniejsza”

W obecnym wydaniu gazety chciałbym państwu przedstawić zdjęcia przedstawiające najsłynniejszy z chojnickich kościołów, z jego przebogatą historią. Historia kościoła sięga prawdopodobnie początku XIII w. jako jeszcze wówczas kościoła drewnianego by ponad sto lat później wybudować nową świątynię z czerwonej cegły w stylu gotyku pomorskiego lub jak niektórzy go zwą nadwiślańskiego. Jak można się domyślać w ówczesnych czasach bazylika stanowiła centralny punkt miasta w życiu religijnym, kulturowym jak i politycznym. Nasza świątynia nie uchroniła się również przed poważnymi pożarami, najpoważniejszy z nich w 1657 (w dobie potopu szwedzkiego) zniszczył kościół na tyle, iż jego odbudowa trwała aż 21 lat. Kościół ucierpiał także w czasie II wojny światowej, zarówno na jej początku, w 1939 roku zniszczone zostały wszystkie witraże, jak i w czasie wypierania okupanta w 1945 roku, gdzie skutki pożaru usuwano 10 lat. Ogromną zasługę w powojennej odbudowie kościoła miał ksiądz Arkadiusz Liss, którego widzimy na zdjęciu podczas święcenia krzyża misyjnego w 1948 r., w tym czasie był już drugi rok proboszczem i został nim aż do swej śmierci w 1974 r. Za kadencji proboszcza w 1953 roku, parafię po raz pierwszy odwiedził prymas polski kard. Stefan Wyszyński, by po ośmiu latach odwiedzić ją ponownie wraz z przybyciem obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Ciekawostką jest iż w podziemiach kościoła spoczywają dwaj znakomici malarze, których dzieła zdobią wiele kościołów w Polsce, są to : Franciszek Haeflich oraz Herman Han.

W uznaniu zasług przez wieki historii i pozycji kościoła, w 1993 roku papież Jan Paweł II nadał naszej świątyni godność Bazyliki Mniejszej, tworząc zarazem nowy rozdział w jej niezwykłej historii.

Na koniec dodam jeszcze, iż nasza świątynia nie zawsze była katolicką, przez 61 lat była w rękach protestantów, którzy przejęli ją w 1555 roku a w zamieszkach spowodowanych samym przejęciem tuż przed kościołem zginął ówczesny jej proboszcz ks. Sińcki.

Krystian Reszczyński

przez Jacek

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.