Bezpieczny rowerzysta – policja przypomina kilka zasad

Rozpoczęła się wiosna, a wraz z nią rozpoczął się sezon rowerowy. Policjanci przypominają – rowerzysta jako użytkownik drogi ma obowiązek stosować się do przepisów ruchu drogowego oraz wymagać od innych uszanowania jego uprawnień na drodze. Apelujemy o ostrożność zarówno do miłośników dwóch kółek jak i kierowców, którzy przez zimowe miesiące odzwyczaili się od obecności rowerzystów na drodze.

Rozpoczął się sezon rowerowy. Coraz więcej rowerzystów pojawia się na drogach. W związku z tym policjanci będą szczególnie się przyglądać właśnie tym  uczestnikom ruchu. Pamiętajmy, że są oni zaliczani do grupy niechronionych uczestników ruchu drogowego. Nie chroni ich karoseria, nie są zabezpieczeni pasami bezpieczeństwa i poduszkami powietrznymi. W przypadku zderzenia z pojazdami narażeni są znacznie bardziej na obrażenia. Najważniejszy jest zdrowy rozsądek i znajomość przepisów. Policjanci przypominają zasady obowiązujące rowerzystów:

JAZDA NA ROWERZE I SŁUCHANIE MUZYKI
Jazda na rowerze ze słuchawkami w uszach nie jest formalnie zabroniona przez przepisy. Rowerzyście nie grozi więc mandat. Jednak z punktu widzenia bezpieczeństwa jest to bardzo ryzykowne zachowanie, ponieważ rowerzysta może nie usłyszeć dźwięku klaksonu lub nadjeżdżającego samochodu.

ROWERZYSTA MA PIERWSZEŃSTWO PRZED SKRĘCAJĄCYM SAMOCHODEM
Kierowca, który skręca w drogę poprzeczną musi pamiętać o obowiązku przepuszczenia rowerzysty, który przecina mu drogę (porusza się na wprost). W tym przypadku nie ma znaczenia, czy rowerzysta jedzie po ścieżce czy po chodniku. W przypadku zderzenia z rowerzystą winnym zdarzenia będzie kierowca, ponieważ nie ustąpił pierwszeństwa.

JAZDA ROWEREM W KORKU
Omijanie i wyprzedzanie pojazdu w ramach jednego pasa ruchu jest dozwolone.

JAZDA ROWEREM PO CHODNIKU, ZAMIAST PO ULICY
Jeżeli brak jest drogi dla rowerów, to rowerzyści są zobowiązani poruszać się po jezdni. Jazda chodnikiem przez kierującego rowerem jest dozwolona wyjątkowo, gdy: – opiekuje się dzieckiem na rowerze do lat 10; – dozwolona prędkość dla samochodów jest większa niż 50 km/h, a chodnik ma co najmniej 2 m szerokości; – gdy warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).

OŚWIETLENIE ROWERU
Rowery poruszające się w nocy oraz w tunelu muszą być oświetlone. Przepisy wymagają, aby rower był wyposażony w światła z przodu (światło białe lub żółte) i z tyłu (światło czerwone) oraz czerwony odblask z tyłu. Oświetlenie rowerowe nie jest wymagane w dzień.

ROWERZYSTA MOŻE WYPRZEDZAĆ Z PRAWEJ STRONY
Rowerzysta może wyprzedzać wolno jadące pojazdy także z ich prawej strony. Jeśli kierowca skręca w prawo i widzi jednoślad przy prawej krawędzi drogi, musi się zatrzymać i go przepuścić.

ROWERZYSTA NA PRZEJŚCIU
Rowerzysta nie może przejeżdżać przez przejście dla pieszych. Ma obowiązek zsiąść z roweru i przeprowadzić go lub – jeśli chce jechać – poszukać przejazdu dla rowerów.

ROWERZYŚCI NA SKRZYŻOWANIU
Rowerzysta ma prawo jechać środkiem pasa przez skrzyżowanie, jeśli z danego pasa ruchu można opuścić skrzyżowanie przynajmniej w dwóch kierunkach. Ma to zmniejszać ryzyko wymuszenia na rowerzyście pierwszeństwa i poprawić jego widoczność.

DROGA SZYBKIEGO RUCHU
Rowerzyści nie mogą korzystać z autostrady oraz drogi ekspresowej. Dotyczy to również przypadku poruszania się przez cyklistę jedynie pasem awaryjnym lub poboczem.

JAZDA OBOK SIEBIE
Przepisy dopuszczają jazdę rowerów obok siebie, gdy nie utrudnia to ruchu lub nie zagraża bezpieczeństwu. Kierowca, który chce wyprzedzić cyklistów musi zachować od nich bezpieczny odstęp i pamiętać o zakazie najeżdżania na linię ciągłą.

Mamy nadzieje, że przypomnienie tych kilku cennych wskazówek wpłynie na bezpieczeństwo nie tylko rowerzystów, ale wszystkich uczestników ruchu.

źródło: Komenda Powiatowa Policji w Chojnicach

przez Redakcja Chojniczanin.pl

Reklama

pompy ciepła chojnice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.