Burmistrz o zakończeniu roku szkolnego

Drodzy dyrektorzy, nauczyciele, uczniowie i rodzice, za nami kolejny rok szkolny, który w porównaniu do poprzednich był rokiem wyjątkowo trudnym. Wszystko za sprawą wybuchu epidemii koronawirusa i zagrożeń z tym związanych. Funkcjonowanie placówek oświatowych jak i tradycyjny model nauczania musiały ulec diametralnej zmianie. Praktycznie z dnia na dzień został wprowadzony nowy system, tzw. zdalnego nauczania. Bez wątpienia zmiana ta stanowiła ogromne wyzwanie dla wszystkich – dyrektorów, nauczycieli, uczniów, a także rodziców. Wymagała szybkiego dostosowania się do nowej rzeczywistości, ale również w dużym stopniu samodzielnej pracy uczniów.

Zakończenie roku szkolnego jest podsumowaniem pewnego etapu w życiu uczniów jak i nauczycieli. Kończy trud kształtowania charakterów, wzbogacania wiedzy oraz rozwijania umiejętności. Każdego dnia wykazywaliście się zaangażowaniem, pomysłowością i kreatywnością. Ponadto nowa forma edukacji była dla wszystkich w pewnym stopniu sprawdzianem. I chociaż jeszcze wiele aspektów jest do udoskonalenia, to jednak mam nadzieję, że udało się go zdać, a otrzymane świadectwa są tego dowodem.

Wraz z zakończeniem roku szkolnego przyznawane są Nagrody Burmistrza dla najlepszych uczniów oraz Nagrody Burmistrza w dziedzinie sportu i za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury w 2019 r. Wyróżnianie najlepszych z najlepszych stanowi w naszym mieście pewnego rodzaju tradycję. Niestety mając na uwadze bezpieczeństwo nas wszystkich i reżim sanitarny, tego-roczne nagrody zostały wręczone w Chojnickim Centrum Kultury, a nie jak dotychczas w sali obrad ratusza. Spośród wszystkich uczniów wyróżniono 26 osób w trzech kategoriach: najlepszy absolwent, sportowiec i najlepszy uczeń. Każda z osób otrzymała tablet – prezent, który może się przydać w dalszej nauce zdalnej. Bo nie wykluczone, iż od września przyjdzie nam znowu zmierzyć się z tą formą kształcenia. Jak i w latach ubiegłych, tak i w tym roku jestem pod wrażeniem Waszych wszystkich osiągnięć. Jesteście młodymi ludźmi, dla których świat staje otworem, a dzięki Waszej ciężkiej pracy, wskazywaniu odpowiednich ścieżek do podążania przez nauczycieli oraz wsparciu rodziców macie jeszcze większe szanse na zdobycie takich szczytów, o których być może w obecnej chwili nawet nie myślicie.

Gratuluję także osobom wyróżnionym za osiągnięcia w sporcie oraz dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Nagrody pieniężne w wysokości od 500 do 2000 zł przyznano Chojniczanom osiągającym znamienite wyniki w swoich dyscyplinach oraz promującym w Polsce i za granicą nie tylko swoje zdolności, ale także miasto Chojnice. Nagrodzeni zostali również trenerzy, bo to dzięki ich pracy i wskazówkom nasi młodzi Chojniczanie osiągają tak znakomite wyniki. W tym miejscu chcę Wam powiedzieć coś, co pewnie słyszycie nie raz – chociaż odnosicie ogromne sukcesy, to nie nagrody, nie medale ani wyniki, są w tym wszystkim najważniejsze. Najważniejsze jest to, że macie pasję, która wypełnia Wasze życie i jest Waszym motorem do działania. Bo czy to taniec, muzyka czy kajakarstwo, to najważniejsze, że robicie co lubicie, macie możliwość rozwijania się w tym kierunku i daje Wam to satysfakcję. Moje ogromne gratulacje!

Ten rok szkolny był ważny i trudny dla Wszystkich. Jego ukończenia gratuluję także wszystkim pozostałym uczniom. I tym, którzy uzyskali świadectwo z paskiem i tym, którym paska na świadectwie zabrakło. Wam też należą się gratulacje i podziękowania za włożony w naukę trud i pracę.

Życzę wszystkim, aby rozpoczynające się wakacje były czasem odpoczynku, radości, a także nabierania sił do dalszej nauki i pracy. Pamiętajcie jednak, że ten czas radosnej swobody i zabawy nie zwalnia Was z obowiązku dbania o swoje i innych bezpieczeństwo. A zatem proszę, bądźcie rozważni i ostrożni. Gdziekolwiek będziecie, czy nad morzem, na Mazurach w Bieszczadach, górach, czy też za granicą, pamiętajcie o podstawowych zasadach higieny, częstym myciu rąk, zakrywaniu nosa i ust oraz utrzymywaniu dystansu społecznego.

Zazwyczaj o tej porze roku przedstawiałem program imprez letnich, niestety i tutaj wirus pokrzyżował nam plany. Musieliśmy dostosować się do wytycznych i odwołać wcześniej zaplanowane imprezy masowe. Ubolewam nad tym, jednak Wasze, nasze bezpieczeństwo jest ważniejsze. Zachęcam Was do bieżącego śledzenia aktualności w mieście i korzystania ze wszystkich ofert kulturalno-sportowo-artystycznych w dobie koronawirusa. Czynne jest chojnickie kino, odbywają się koncerty z ograniczoną liczbą widzów, ale również organizowane są koncerty on-line. W miarę możliwości będziemy organizować nowe przedsięwzięcia w ten sposób, aby dostarczyć rozrywki, ale również nie narażać nikogo na zachorowanie.

Bezpiecznych, radosnych i pełnych pozytywnych wrażeń wakacji.

Arseniusz Finster
Burmistrz Chojnic

przez Redakcja Chojniczanin.pl

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.