Dubaj

Niektórzy twierdzą, że Dubaj to futurystyczne miasto bez duszy, gdzie nic nie jest prawdziwe. Że to sztuczny twór stworzony na pustyni, w którym nie ma nic ciekawego oprócz wieżowców, złota i szkła. Dubaj przez kilkadziesiąt lat przekształcił się z rybackiej osady w centrum światowego handlu i biznesu. Metropolia stale rozbudowuje się i pnie w górę. Zwiedzanie Dubaju staje się marzeniem coraz większej grupy turystów.

Dubaj kojarzy się nam z najwyższymi wieżowcami, klimatyzowanymi przystankami autobusowymi, sztucznymi wyspami. Nie ma tu podobno rzeczy niemożliwych do zbudowania. To jednak nie jedyna twarz miasta. Dubaj to również tradycyjne dzielnice o niskiej zabudowie, tanie, lokalne restauracje i drewniane łódki, którymi za grosze można przepłynąć kanał Dubai Creek. Dzisiaj opowiem Państwu o wszystkich twarzach Dubaju, pokazując najciekawsze atrakcje każdej z dzielnic miasta.

Wyspy Palmowe

Pomysł stworzenia sztucznego archipelagu wiązał się z bardzo prozaicznym problemem. Planem szejka Dubaju, Mohammeda bin Rashida al-Maktouma, było przekształcenie nowoczesnego miasta w najbardziej luksusowe centrum turystyki, jakie widział świat. Szejk pragnął zwiększyć liczbę turystów trzykrotnie – z 5 do 15 milionów rocznie. Przeszkodą była krótka linia brzegowa miasta, która ma zaledwie 72 kilometry. W obawie przed tym, że potencjalni goście zrezygnują z podróży do Dubaju, bo nie będą mogli wynająć apartamentu z widokiem na morze, powstał odważny plan. Rozwiązaniem problemu miało być wybudowanie wysp, które powiększyłyby linię brzegową o kilkaset dodatkowych kilometrów. Mimo że projekt nie rozwinął się tak, jak z początku przewidywano, szejk z pewnością osiągnął swój cel – w 2017 roku Dubaj odwiedziło 15,8 milionów turystów.

Palma Jumeirah

Została usypana na szelfie u wybrzeży miasta Palma Dżamira to jedna z 3 dubajskich sztucznych wysp tworzących zespół zwany Wyspami Palmowymi, który należy do największych na świecie wykonanych ręką człowieka obiektów tego typu. Projekt został zainicjowany przez Nakheel Properties w czerwcu 2001 roku. Choć pierwotnie zakończenie prac planowano na 2006 rok, postawione na wyspie obiekty oddano do użytku dopiero w 2008 i 2009 roku. Wybudowano ją w ciągu zaledwie siedmiu lat za sumę 10 mld dolarów, a jej otwarcie w 2008 roku było bardzo doniosłym i uroczystym wydarzeniem w historii Dubaju, które uświetnił występ Kylie Minogue – kosztował Dubaj 20 milionów dolarów. Dzisiaj nazywana ósmym cudem świata wyspa Palma Jumeirah to wizytówka wyrosłej na piaskach pustyni metropolii Zjednoczonych Emiratów Arabskich, a także miejsce uchodzące za prawdziwy raj dla turystów z całego świata.

Na uchodzącej za raj dla turystów wyspie znajdują się luksusowe hotele, kurorty wypoczynkowe, osiedla mieszkalne i domki letniskowe. Wjeżdżających na nią wita z prawej widok Burdż Al-Arab (Wieży Arabów). Jest to wieżowiec w kształcie żagla, w którym mieści się jeden z najbardziej ekskluzywnych hoteli na świecie. Po drugiej stronie rozciąga się kompleks wieżowców mieszkalnych tworzących Jumeirah Beach Residence. To miejsce nazywane jest potocznie dubajskim Miami. Najprawdopodobniej najsłynniejszym budynkiem na wyspie jest umieszczony na czubku palmy Atlantis Hotel. 23-piętrowy budynek zachwyca unikalnym projektem architektonicznym i prawdziwie ekskluzywnymi warunkami pobytu. Oprócz tego warto zobaczyć na własne oczy Golden Mile (kompleks sklepów, domów i restauracji) czy zjawiskowy resort Fairmont The Palm.

W Październiku 2021 ukończono budowę 48-piętrowego wieżowca Palm Tower. Na liściach palmy postawiono liczne domy letniskowe, które wystawiono na sprzedaż jeszcze przed ukończeniem budowy, w 2004 roku. Wyprzedały się one w zaledwie trzy dni od rozpoczęcia aukcji. Na zakup rezydencji na Dżamirze zdecydowały się największe gwiazdy sportu, w tym David Beckham, Roger Federer czy Boris Becker. Jako ciekawostkę warto dodać, że w pobliżu wyspy zatopiono dwa myśliwce F-100. Zrobiono to, aby ułatwić koralowcom tworzenie rafy i przyciągnąć spragnionych wrażeń płetwonurków.

Burj Khalifa – najwyższy budynek świata.

Obiekt określany jako symbol sukcesu, rozwoju, postępu, a także jako dzieło sztuki. Wznosi się ku niebu, przewyższając inne, otaczające go drapacze chmur. Jego igła rzuca cień na kilka kilometrów. To największa i najbardziej niesamowita budowla, jaką kiedykolwiek widziałem. Poznajcie symbolu Dubaju i zarazem najwyższy budynek świata, widoczny z odległości blisko 100 km, który zapewnił Emiratom pozycję światowego lidera, wyznaczającego granice rozwoju.

Budowa Burj Khalify rozpoczęła się 21 września 2004 roku, a zakończyła 16 sierpnia 2009 roku. Do jej oficjalnego otwarcia, 4 stycznia 2010 roku, nie było dokładnie wiadomo jaką wysokość udało się osiągnąć jej twórcom. Dziś wiadomo, że Burj Khalifa liczy 828 metrów, a jej nazwa pochodzi na cześć władcy emiratu Abu Dhabi i prezydenta Zjednoczonych Emiratów Arabskich – Khalifa bin Zayeda, który podczas ogromnego kryzysu finansowego z 2009 roku wspomógł zadłużony Dubaj kwotą 25 mld USD. Wiele osób uważa, że Burj Khalifa jest hołdem złożonym nauce i nowoczesnej technologii, że to przełom w architekturze, że to duma Dubaju, symbol postępu i nowoczesności.

Burj Khalifa szczyci się tytułami nie tylko najwyższego wieżowca świata, ale także najwyższej lądowej konstrukcji budowlanej w historii czy najwyższej budowli wolno stojącej. Pobił też kilka rekordów Guinessa, m.in. za najwyższą i najszybszą (prędkość 16 m/s) windę na świecie, której szyb mierzy 504 metry. Na jego 122. piętrze działa najwyżej położona na świecie restauracja At.mosphere, z której okien można zachwycać się panoramą Dubaju. Na liście tych rekordów znajduje się też najwyżej na świecie położony basen (76 piętro), taras widokowy (124 piętro) czy meczet (158 piętro).

Dubai Frame To potocznie największa rama na świecie, mająca 150 metrów wysokości i 93 metry szerokości.
Palma Jumeirah

przez Redakcja Chojniczanin.pl

Reklama

pompy ciepła chojnice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.