Koncert „Tischner Mocna Nuta”

Burmistrz Chojnic i Chojnickie Centrum Kultury zapraszają 10 października o godz. 19:00 na koncert, w którym zagrają i zaśpiewają muzycy takich zespołów jak Raz Dwa Trzy, Voo Voo czy Trebunie Tutki.

W październiku już po raz czwarty odbędą się „Chojnickie Dni Tischnerowskie”, w trakcie których zapraszamy Państwa na szereg imprez dedykowanych pamięci ks. prof. Józefa Tischnera – wybitnego myśliciela, będącego zawsze blisko ludzi i ich ważnych spraw. Planowane wydarzenia o charakterze naukowym, kulturalnym i rozrywkowym zwieńczy koncert: „Tischner Mocna Nuta”, przygotowany przez znamienitych muzyków polskiej sceny muzycznej reprezentującej takie zespoły jak: Raz Dwa Trzy, Trebunie Tutki czy Voo- Voo. Ten wyjątkowy koncert poprowadzi dla Państwa i gawędami okrasi Kazimierz Tischner, młodszy brat prof. Józefa Tischnera.

Serdecznie zapraszamy 10 października 2019 roku o godzinie 19:00 do Chojnickiego Centrum Kultury. Bilety w cenie 30 złotych do nabycia w kasie ChCK i przez internet. Przy zakupie dwóch biletów – audiobook „Kto chce zachować życie” otrzymają Państwo w prezencie. W imieniu organizatorów: Miasta Chojnice i Chojnickiego Centrum Kultury oraz sponsorów wydarzenia: Urbaniak Inwestycje, Usługi Ubezpieczeniowe Lidia Wilk, Kancelarii Radców Prawnych Piotrowski – Rolbiecka i Royal House Brand serdecznie zapraszamy!

KUP BILET

Ks. Józef Tischner (1931 – 2000). W 1949 zdał tzw. dużą maturę i, zgodnie z wolą ojca, złożył papiery na Wydział Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, mimo iż wcześniej podjął decyzję, że zostanie księdzem. Po zaliczeniu pierwszego roku prawa, w maju 1950 wstąpił do seminarium duchownego przy ul. Podzamcze w Krakowie. Pozostał studentem UJ – ale już na Wydziale Teologicznym. Tischner postanowił poświęcić się nauce. Pod wpływem ks. prof. Kazimierza Kłósaka rozwijał swe zainteresowania filozoficzne, szczególny nacisk kładąc na filozofię niemiecką. Na ostatnim roku uczestniczył w wykładach z etyki społecznej prowadzonych przez ks. dr Karola Wojtyłę. Święcenia kapłańskie przyjął 26 czerwca 1955 roku w katedrze wawelskiej z rąk biskupa Franciszka Jopa. Podjął studia na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie (1955-1957). W 1963 obronił doktorat u prof. Romana Ingardena na UJ. Wraz z uzyskaniem stopnia naukowego rozpoczął swoją drogę wykładowcy akademickiego – prowadził wykłady z filozofii w Wyższym Seminarium Duchownym (później – Papieskim Wydziale Teologicznym, a od 1981 – Papieskiej Akademii Teologicznej) w Krakowie. W połowie lat 60. podjął współpracę z „Tygodnikiem Powszechnym” i miesięcznikiem „Znak”, z którymi pozostał związany do końca życia. Pełnił obowiązki duszpasterza krakowskiej inteligencji, którą gromadziły jego popularne „trzynastki”, odprawiane w kościele św. Anny. Współpracował z wieloma środowiskami: lekarzami (szczególnie psychiatrami; przyjaźnił się z Antonim Kępińskim), uczonymi, artystami. Był cenionym rekolekcjonistą i wykładowcą. W 1974 roku habilitował się na ATK na podstawie pracy „Fenomenologia świadomości egotycznej”. W drugiej połowie lat 70. włączył się w ruch niezależnych inicjatyw kulturalnych (m.in. tzw. Uniwersytetu Latającego). W tym czasie napisał szereg ważnych artykułów, m.in. obszerny esej „Schyłek chrześcijaństwa tomistycznego”, który stał się zarzewiem polemik znanych pod nazwą „sporu z tomizmem”. Tischner wystąpił przeciwko dominacji jednego modelu filozofii (arystotelesowsko-tomistycznego) w interpretacji doktryny chrześcijańskiej; dowodził, że współczesna filozofia, zwłaszcza filozofia wartości, ma chrześcijaństwu do zaproponowania równie interesujące perspektywy. Zmarł 28 czerwca 2000 roku w Krakowie.
Opracowano na podstawie Tischner.pl

Zapraszamy!

źródło: Chojnickie Centrum Kultury

przez Redakcja Chojniczanin.pl

Reklama

pompy ciepła chojnice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.