Lokalni dziennikarze obejrzeli nowy budynek TBS-u i zapoznali się z przebudową ulicy Człuchowskiej

Po krótkiej konferencji prasowej 10 listopada, dziennikarze zostali zabrani do nowego budynku TBS-u, przy ulicy Kartuskiej 5. Następnie, wraz z Burmistrzem obejrzeli efekty prac inwestycyjnych przy ulicy Człuchowskiej.

Cotygodniowe spotkanie lokalnych dziennikarzy z przedstawicielem chojnickich władz w Urzędzie Miasta, tym razem odbyło się bez samego zainteresowanego. Zamiast niego, dziennikarzy przywitał – Wiceburmistrz, Edward Pietrzyk oraz dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich – Bożena Stopa, Józef Kołak i Jacek Hałuszkiewicz z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 oraz Joanna Gappa z Wydziału Programów Rozwojowych i Współpracy Zagranicznej.

Dyrektor Stopa zaapelowała do mieszkańców o sprawdzenie terminu ważności dowodów osobistych. W związku z długimi kolejkami oczekujących, warto już teraz zwrócić się do Urzędu Gminy z adekwatnym wnioskiem. Do wymiany mogą zgłosić się osoby, u których termin ważności mija za miesiąc lub dwa. W tej chwili do wymiany jest 1300 dowodów osobistych. Kwestię wymiany dowodów można regulować w dowolnym Urzędzie Gminy. Wielu chojniczan załatwia tę sprawę w innych urzędach, ale jednocześnie do chojnickiego Urzędu Gminy zgłasza się wiele osób spoza miasta. – Wniosek o wymianę dowodu osobistego można złożyć dwa miesiące przed upływem jego ważności – upomina Stopa.

Dyrektor Kołak zaprosił mieszkańców na 17 listopada, na godzinę siedemnastą do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2, przy ulicy Angowickiej 45, na spotkanie w cyklu „Podziel się pasją”. Jest to pierwsza edycja tej inicjatywy. W spotkaniu mogą wziąć udział wszyscy zainteresowani kolekcjonerstwem. Spotkanie jest skierowane do wszystkich, bez względu na wiek i zainteresowania. Wydarzenie jest bezpłatne i nie są wymagane wcześniejsze zapisy. Tego dnia gościem będzie Józef Wojciechowski, który posiada kolekcję otwieraczy do butelek. Mężczyzna był już wcześniej prezentowany – posiadał wówczas 140 otwieraczy, dzisiaj posiada ich ponad 800. Po prezentacjach będzie czas na wspólna wymianę kontaktów, inspiracji i projektów. Kolejne takie spotkanie odbędzie się 24 listopada.

Podczas konferencji jako ostatnia głos zabrała Joanna Gappa. Kontynuowała wątek sprzed tygodnia dotyczący Zintegrowanego Projektu Rewitalizacyjnego. Składają się na niego dwa projekty. Istotą pierwszego jest: „Rozwój usług społecznych w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji miasta Chojnice”, zaś drugiego: „Rewitalizacja Dzielnicy Dworcowej”. Na pierwszy projekt miasto otrzymało dofinansowanie w wysokości 2,5 miliona złotych, natomiast na drugi – 6,07 miliona złotych. Unia Europejska pokrywa 65 procent sumy, a państwo 10 procent.

Po konferencji w Urzędzie Miasta, dziennikarze wraz Wiceburmistrzem udali się do nowo wybudowanego budynku TBS, przy ulicy Kartuskiej 5, gdzie czekał na nich Prezes Towarzystwa Budownictwa Społecznego, Jarosław Słomiński. – Budynek zawiera 24 mieszkania, cztery trzy-pokojowe z kuchnią w środku, około 64 metry kwadratowe, osiem mieszkań – około 56 metrów kwadratowych, trzy pokoje z aneksem kuchennym i dwanaście mieszkań, około 47 metrów kwadratowych – dwa pokoje z kuchnią – poinformował prezes Słomiński. Budowa była finansowana z rządowego Programu Popierania Budownictwa Mieszkaniowego. Jest to pierwsza edycja projektu. Ogółem – jest ich dziesięć. W każdej edycji zaplanowano trzy tysiące mieszkań w całej Polsce. Koszt całkowity budowy zaakceptowany przez bank, to niecałe cztery miliony, siedemset tysięcy złotych. Powierzchnia całkowita mieszkań to 1275,07. Obiekt był budowany przy użyciu partycypacji przyszłych najemców – wpłacili oni niecały milion, dwieście tysięcy złotych. Otrzymano kredyt w wysokości 2 mln, 470 tysięcy złotych. Czynsz wynosi 12,34 złote od metra kwadratowego. Budynek jest przed zasiedleniem. Lada moment będą podpisywane umowy najmu. Spotkanie zostało zwieńczone oprowadzeniem dziennikarzy po jednym z nowych mieszkań.

Kolejnym punktem piątkowego przedpołudnia było spotkanie z Burmistrzem, przy ulicy Człuchowskiej. Wraz z nim, na lokalnych dziennikarzy czekał kierownik ruchu drogowego – Krzysztof Konieczny. Oboje zaprezentowali efekty prac drogowych. – Inwestycja przy ulicy Człuchowskiej jest największą inwestycją drogową tego roku – poinformował Arseniusz Finster. Ogółem wartość inwestycji wynosi cztery i cztery dziesiąte milionów złotych brutto. Połowę funduszy pokrył rząd, a druga połowa to własne środki. Prace obejmowały jezdnię, chodnik i ścieżkę rowerową. Przebudowane są trzy skrzyżowania, zamontowano sygnalizację świetlną. Inwestycja jest objęta pięcioletnią gwarancją. Ze względu na złe warunki pogodowe, poprawy wymagają skarpy i trawniki. – Chwalę firmy Marbruk i Ekomel, i wystawiam im ocenę pięć z minusem – podsumował entuzjastycznie burmistrz.

przez Jacek

Reklama

pompy ciepła chojnice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.