Nowe rozwiązania śmieciowe – zyski i straty dla mieszkańców Chojnic.

1 lipca zmienia się system gospodarki odpadów. Mieszkańcy nie będą zawierać bezpośrednio umów z przewoźnikami, w ich imieniu będą to czyniły gminy . Na temat ewentualnych trudności i zmian związanych z segregacją śmieci z dyrektorem Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Jarosławem Rekowskim rozmawiała Sylwia Tyborska.

Kto zyska, a kto straci na nowych rozwiązaniach?

Trudno powiedzieć bo matematycznie każdy ma inną sytuację rodzinną. Są rodziny jedno i dwuosobowe, które na pewno zyskają. Powiem od razu dlaczego tak drogo, ponieważ ustawodawca nakłada na gminy pewien obowiązek jest on związany z całą procedurą związana z odpadami czyli gmina zobowiązana jest do zebrania wszystkich odpadów, ponieść opłaty tej usługi transportowej, ponieść opłaty środowiskowe, składowania i utylizacji itp. Stworzyć obsługę finansową w danej placówce i przygotować się do windykacji.

Czy powstanie w związku z tym nowy wydział w Urzędzie Miejskim?

Jeden wydział powstanie, jaka będzie jego struktura to jest pytanie do burmistrza. Część zadań pozostanie w wydziale komunalnym, czyli w zasadzie zorganizowanie przetargu, zorganizowanie jak gdyby tej komórki finansowej obsługującej , gdzie panie będą przyjmowały deklaracje od mieszkańców i zajmowały się nakładaniem podatków na osoby, które tej deklaracji nie będą chciały złożyć. Wszyscy mieszkańcy objęci są tym samym systemem i należność jest wymagana w sensie ściągalności.

Wiele samorządów wprowadza różne propozycje wychodząc naprzeciw na przykład rodzinom wielodzietnym. Czy w Chojnicach znane są już takie rozwiązania?

Propozycja jest następująca. Cztery pierwsze osoby płacą stawkę podstawową, piąta osoba stawkę 50 %, kolejne osoby są zwolnione z opłaty. Maksymalny wymiar rodziny segregującej odpady wynosi 45zł, a nie segregującej 60,75 zł. Uchwała ta, będzie podejmowana na najbliższej sesji 22 kwietnia.

Czy będą przeprowadzane kontrole związane z segregacją śmieci ?

W domach jednorodzinnych będzie to dość proste, pojemniki są przy danych nieruchomościach, przewoźnik będzie kontrolował ich zawartość . W domach wielorodzinnych warunki do segregowania śmieci muszą stworzyć administratorzy, miasto dostarcza pojemniki. Kontrole prowadzić będą przedsiębiorstwa transportowe.

Czy każdy mieszkaniec Chojnic musi złożyć wypowiedzenie tej umowy , którą posiada ?

Na terenie Chojnic są czterej operatorzy ZZO , Jan Kiedrowski, ZOM A.Pestka firmy te nie oczekują wypowiedzeń. Wraz z wejściem ustawy od 1 lipca ich umowy zostają rozwiązane. Natomiast przedsiębiorstwo Sita – Pomorze z Kościerzyny oczekuje na wpływ wypowiedzeń do końca kwietnia i pomimo 3 miesięcznego czasu wypowiedzenia nakłady lipcowe nie będę naliczane. Jeżeli ktoś nie złoży tej rezygnacji może się zdziwić jak w miesiącu sierpniu zostanie obciążony dodatkową opłatą.

Czy Urząd Miejski przewiduje kampanie informacyjną dotyczącą zmian w systemie gospodarki odpadów?

Po uchwale 22 kwietnia będziemy kompletować zestaw ulotek i chcielibyśmy wszystkich mieszkańców poinformować co kryje się pod hasłem zmiany ustawy, zmiany obowiązków, co na nas wymusza wejście do unii i bycie eko. Generalnie boimy się zawsze zmian, ale powinniśmy sobie uświadomić , że tak naprawdę zmienia się tylko operator i to, że mogą być mniej przyjazne lub bardziej przyjazne stawki. Mamy przyjęty system opłat za osobę mówi się tutaj o ilości wytwarzanych odpadów . Jeżeli rodzina do tej pory wytwarza 240 litrów to w chwili obecnej jest obciążana fakturą za 240 litrów razy ilość cykli co tydzień lub co dwa tygodnie. Natomiast teraz mówimy o opłacie miesięcznej za osobę 10 zł lub 13.50 zł. Nam zależy na tym, żeby śmieci trafiły do ZZO, a nie składowały się gdzieś po rowach.

Dziękuję za rozmowę .
Sylwia Tyborska

przez Redakcja Chojniczanin.pl

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.