Obchody 100. rocznicy powrotu Chojnic do Ojczyzny

Rok 2020 wyznacza szczególną rocznicę dla Miasta Chojnice. Bowiem przed stu laty Chojnice i ziemia chojnicka ponownie znalazły się w granicach II Rzeczpospolitej. Jestem przekonany, że jubileusz ten jest bliski nie tylko memu sercu, ale również sercom wszystkich mieszkańców. Dlatego też 100. rocznicę będziemy upamiętniać poprzez wiele wydarzeń w organizację których włączył się nie tylko Urząd Miejski w Chojnicach, ale również szkoły, stowarzyszenia oraz liczne organizacje.

Obchody 100. rocznicy powrotu Chojnic do Ojczyzny rozpoczniemy 26 stycznia (niedziela) koncertem pieśni patriotycznej w wykonaniu laureatów „Przeglądu Pieśni i Piosenki Patriotycznej” oraz chóru Lutnia, który odbędzie się o godz. 17.00 w kościele gimnazjalnym. Dzień później 27 stycznia (poniedziałek) bardzo przyjemna inicjatywa – „Rodzinne zdjęcie”. Zapraszamy wszystkich mieszkańców na Stary Rynek, gdzie o godz. 11.00. wykonana zostanie wspólna fotografia. Zastosujemy sprzęt pozwalający na wykonanie fotografii w rozdzielczości stu milionów pikseli, dlatego każdy będzie mógł je powiększyć, by odnaleźć na nim siebie lub swoich bliskich. „Rodzinne zdjęcie” będzie udostępnione w Internecie na stronie www.miastochojnice.pl oraz przedrukowane w mediach. Ponadto zostanie wydrukowane na specjalnym materiale i trafi do kapsuły czasu. Tego samego dnia zapraszamy na godz. 19.00 do Chojnickiego Centrum Kultury na projekcję filmu „Niepodległość”.

28 stycznia (wtorek) w sali obrad ratusza odbędzie się konferencja naukowa pt. „Związki twórców kaszubskich z Chojnicami w okresie zaboru pruskiego i II Rzeczpospolitej”. Początek o godz. 17.00. 29 stycznia (środa) o godz. 16.00 otwarcie wystawy ”Chojnice i ziemia chojnicka w czasach II Rzeczpospolitej” w Muzeum Historyczno-Etnograficznym, a następnie o godz. 17.00 prezentacja 30. numeru „Kwartalnika Chojnickiego” w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej. 30 stycznia (czwartek) turniej łuczniczy o Puchar Burmistrza (od godz. 9.00 w SP nr 1) oraz finał konkursu historycznego dla chojnickich szkół (godz. 10.00 aula ZS). Następnie otwarcie wystawy malarstwa Janusza Trzebiatowskiego pn. „Katedra” (godz. 17.00), które poprzedzi galę oraz koncert Polskiej Filharmonii Kameralnej z Sopotu.

Gala będzie okazją do uhonorowania wielu ważnych chojniczan statuetkami zaprojektowanymi przez Janusza Trzebiatowskiego. Jedną z kategorii, w których przyznane zostaną statuetki będzie polityka i samorząd. Wyróżnienie otrzymają m.in. parlamentarzyści, którzy przysłużyli się ziemi chojnickiej. Natomiast koncert Polskiej Filharmonii Kameralnej z Sopotu jest prezentem od Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka dla wszystkich chojniczan.

Oficjalne uroczystości upamiętniające wydarzenia sprzed 100 lat odbędą się w piątek 31 stycznia. O godz. 10.45 nastąpi złożenie kwiatów pod Płytą Pamięci na Bramie Człuchowskiej, a następnie o godz. 11.15 umieszczenie kapsuły czasu w płycie Starego Rynku z zastrzeżeniem, aby została otwarta za 100 lat, tj. w roku 2120.W kapsule znajdą się przedmioty zebrane podczas zbiórki w chojnickiej bibliotece. O godz. 12.00 msza św. w intencji Chojnic i Ojczyzny w Bazylice Mniejszej.

O godz. 15.00 otwarcie wystawy pn. „100-lecie powrotu Chojnic do Ojczyzny w zbiorach Biblioteki Miejskiej”, które odbędzie się w Miejskiej Bibliotece Pub-licznej. Zapraszamy także do Chojnickiego Centrum Kultury na godz. 17.00, na musical Dominika Gos-tomskiego i Teatru Dimmi pt. „Kto wymyślił naszą miłość?”, a później do hali Centrum Parku, gdzie o godz. 20.00 rozpocznie się koncert zespołu Lao Che. Tego dnia również Rajd Braterski „Ku wolności TURA”, gra po Chojnicach, świeczkowisko i zajęcia programowe.

W sobotę 1 lutego zapraszamy na godz. 11.00 na Stary Rynek, gdzie odbędzie się inscenizacja wkroczenia wojsk wielkopolskich do Chojnic w 1920 roku wraz z piknikiem militarnym. W niedzielę 2 lutego dwa koncerty Grupy MoCarta w Chojnickim Centrum Kultury. Na zakończenie obchodów w dniu 4 lutego (wtorek) o godz. 16.00 rozstrzygnięcie plebiscytu „Chojniczanie 100-lecia (1920-2020) oraz prezentacja 35 numeru „Zeszytów Chojnickich”. Początek o godz. 17.00 w sali obrad ratusza.

Do udziału w obchodach upamiętniających powrót Chojnic do Ojczyzny zaproszone zostały także delegacje naszych miast partnerskich. Będzie muzycznie, historycznie i artystycznie. Szczegółów szukajcie na plakatach.

Obchody 100. rocznicy powrotu Chojnic do Macierzy, to manifestacja miłości do ojczyzny i szacunku do jej historii, a przede wszystkim oddanie czci osobom, które o wydarzenie to walczyły często narażając i tracąc przy tym to, co miały najcenniejsze – zdrowie i życie. Pragnę, aby wspólne świętowanie prowadziło do budowania jedności w naszej małej – wielkiej Ojczyźnie. Abyśmy się wspierali i działali na rzecz naszego wspólnego dobra. Wydarzenia z 1920 roku są dla nas bardzo istotne i nigdy nie powinniśmy usuwać ich z pa-mięci, jednak nie możemy poprzestać na wyłącznym skupianiu się na historii. Dzisiaj powinno być dla nas ważne jutro. A jutro pojutrze. Bądźmy dla siebie życzliwi, wspierajmy się i budujmy naszą wspólną przyszłość.

Wszystkim Mieszkańcom oraz Gościom życzymy radosnego świętowania.

Burmistrz Chojnic Arseniusz Finster

Irmina Szyca

przez Redakcja Chojniczanin.pl

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.