Wakacje z psem, część 1

Każdy z nas odlicza dni do wakacji, a na długo przed wakacjami zastanawiamy się, dokąd się wybrać. Mając w domu czworonoga, opcje spędzania wakacji są ograniczone, co nie oznacza, że nie ma ich wcale. Obecnie coraz częściej pies jest pełnoprawnym członkiem wielu rodzin, bez którego wakacje nie mają prawa istnieć. Coraz częściej też psa można zabierać w wiele miejsc: do knajpek, restauracji, hoteli, ale na pewno należy się do tego solidnie przygotować i trzeba przede wszystkim chcieć!

Dzisiejszy artykuł opowie o kilku lokalnych atrakcjach, których jest bardzo wiele. Jeśli tak, jak my jesteście zdania, że „cudze chwalicie, swego nie znacie” zobaczcie, co ciekawego czeka nas około godziny jazdy samochodem od Chojnic.

Naszą wędrówkę zaczynamy od tzw. ”Drogi Kaszubskiej”. Wikipedia mówi, że jest to trasa turystyczna dla zmotoryzowanych na bardzo atrakcyjnym i malowniczym odcinku Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Zaczyna się w Garczu, na skrzyżowaniu z szosą nr 211 i ciągnie się przez Chmielno, Zawory, Ręboszewo, Brodnicę Dolną, Ostrzyce aż do Wieżycy. Kaszubski Park Narodowy obejmuje centralny obszar etniczny Kaszub, w skład którego wchodzą dzikie uroczyska Pojezierza Kaszubskiego, obszary Natura 2000 (40% powierzchni parku), liczne piękne jeziora i lasy. Podczas zwiedzania można eksplorować każdy leśny szlak i zatrzymywać się przy każdym jeziorze na terenie parku. Spotkają nas tu łagodnie falujące wzgórza, jeziora rozlane między łąkami, szlaki pachnące sosnami i punkty widokowe, z których widok może zapierać dech w piersiach.

Zwiedzanie można zacząć od niewielkiego miasteczka Chmielno położonego między jeziorami Białe i Kłodne. Na przesmyku między jeziorami powita nas Grodzisko – pozostałość kasztelańskiego grodu z X-XIII w. Co prawda do dziś zachowały się jedynie zarysy wałów obwiedniach, ale łatwo wyobrazić sobie, jak gród wyglądał w latach świetności. W Chmielnie znajdziemy Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów, Żelazny Krzyż wykuty z żelaza w 1888 r., zabytkowy kościół parafialny oraz uroczą restaurację Chëcz u Kaszëbë, która mieści się w tradycyjnej chacie kaszubskiej z tarasem na jeziorze i posiada specjalne psie menu!

Kolejnym przystankiem może być malownicza miejscowość Ręboszewo, gdzie pod szosą przechodzi rzeka Radunia z Małego do Wielkiego Brodna. Tutaj możemy wędrować czerwono oznakowanym Szlakiem Kaszubskim, a decydując się na wycieczkę kajakiem wybrać szlak wodny „Koło Raduńskie”. Obowiązkowym punktem zwiedzania jest malownicze wzniesienie „Sobótka” z wiatrakiem (rekonstrukcja wiatraka-koźlaka), który prócz punktu widokowego pełni funkcję kawiarni i niesamowitego hotelu, który akceptuje psy. Pięknie wykończony w drewnie wiatrak stoi na wzgórzu, z którego roztacza się cudowny widok na panoramę Kaszub. W Ręboszewie czeka na nas także doroczny festyn kaszubski zwany Truskawkobraniem – to największa impreza plenerowa Kaszub, odbywająca się corocznie w pierwszą niedzielę lipca u podnóża Złotej Góry. Złota Góra to wzniesienie w paśmie morenowych Wzgórz Szymbarskich, z widokiem na jezioro Wielkie Brodno i Rezerwat Przyrody Szczyt Wieżycę (328,6 m n.p.m), najwyższy szczyt Wzgórz Szymbarskich. Parking u podnóża Wieżycy to wydatek 6 zł, wstęp na wieżę widokową – 6 zł / osoba, psy są mile widziane na smyczy i w kagańcu.

Opuszczając Wieżycę, możemy zatrzymać się w Bielskiej Strudze – osadzie w środku lasu nad malowniczym strumieniem, w którym znajdują się Leśne Apartamenty. Historia tego miejsca mówi, że pokonany przez Napoleona król pruski Fryderyk Wilhelm III, ukrywając się w Borach Tucholskich zrewanżował się mieszkańcom za wyjątkową gościnność budową systemu kanałów rzeki Brdy. Łąkówka, w której dziś znajdują się Leśne Apartamenty była wtedy częścią tego systemu hydrologicznego – urzędem zarządcy. W zabytkowym drewnianym domu z 1847 r. znajdziemy 4 przestronne, komfortowe apartamenty do wynajęcia. W domku obok – jeden dwuosobowy pokój z tarasem. Leśne Apartamenty leżą w Borach Tucholskich, w Tucholskim Parku Krajobrazowym, w rezerwacie Biosfery UNESCO, na terenie obszaru Natura 2000. Bory Tucholskie określane są jako obszar o znaczeniu międzynarodowym – żyje tu wiele rzadkich, reliktowych i chronionych gatunków roślin, grzybów oraz zwierząt. To, co czeka nas w Leśnych Apartamentach to natura, spokój, cisza, śpiew ptaków, zapach lasu i łąk, a także bezludne plaże nad jeziorami. Leśne Apartamenty zapraszają także naszych czterołapych, a wśród tutejszych atrakcji znajdziemy piesze wycieczki (Bielska Struga znajduje się na trasie kilku szlaków turystycznych i przyrodniczych), spływy kajakowe czy rajdy rowerowe. W sąsiedztwie znajdziemy wyjątkowo malownicze ścieżki przyrodnicze: Jelenią Wyspę w Gołąbku (6 km) oraz Dolinę Rzeki Brdy (4 km), Park Dendrologiczny nad Stążką w Gołąbku (5,5 km), rezerwat Źródła Rzeki Stążki ze słynnymi Wodogrzmotami Krasnoludków (3,5 km), rezerwat Jeziorka Kozie z pływającymi wyspami (8 km), rezerwat Jezioro Zdręczno (5 km) będące ostoją lilii wodnych, rezerwat naturalnych starych lasów cisowych – Cisy nad Czerską Strugą (13 km), oraz liczne jeziora. W odległości 12 km od Leśnych Apartamentów natkniemy się na unikatowy zabytek architektury hydrotechnicznej, wzorowany na antycznych rzymskich budowlach – akwedukt w Fojutowie, będący skrzyżowaniem dwóch dróg rzek: Czerskiej Strugi (płynącej dołem) i Wielkiego Kanału Brdy (płynącego górą). Budowla ma 75 m długości, co czyni z niej najdłuższy taki obiekt w Polsce. Akwedukt budowano w latach 1845-1849 w celu doprowadzenia wody z Brdy do kompleksu Łąk Czerskich. Oryginalnie powstał z kamieni i żółtej cegły łączonych wapnem, a w dnie uszczelnionym szkłem wodnym i lepikiem. Przez Fojutowo przebiega pieszy Szlak Partyzantów AK i dwa szlaki kajakowe. Atrakcją tej borowiackiej osady jest obecnie ogromny zajazd, który od kilku lat zaczyna przyciągać większą uwagę zwiedzających niż sam akwedukt. To kompleks drewnianych, solidnych budowli, w skład których wchodzi hotel, restauracja, wielki plac zabaw, grille, wieża widokowa oraz przystań. W pobliżu Fojutowa warto zahaczyć także o rezerwat archeologiczny Kamienne Kręgi w Odrach, skansen architektury kaszubskiej Wdzydze Kiszewskie, czy uroczysko Piekiełko – przełomowy odcinek Brdy mający miejscowo charakter górski.

Zabierając psa na wakacje, pamiętajcie o kilku ważnych rzeczach. Do większości parków krajobrazowych w Polsce można wprowadzać psa na smyczy (i/lub w kagańcu), natomiast w Parku Narodowym Bory Tucholskie istnieje całkowity zakaz wprowadzania psów poza tzw. „drogą pilską” Bachorze – Owink, oraz cumowiskiem łodzi wędkarskich w Bachorzu.

Jako właściciele psów, ponosicie pełną odpowiedzialność za zachowanie swojego psa. Kiedy Wasz pies podróżuje z Wami, pamiętajcie więc, by przed wyjazdem upewnić się, że zabraliście książeczkę zdrowia psa z jego aktualnymi szczepieniami, znane mu legowisko/kocyk oraz woreczki na odchody i koniecznie, ochronę antykleszczową (krople na kark, obroża itp.). Na szlak koniecznie zabierajcie ze sobą wodę dla psa i leki, jeśli takie regularnie zażywa. Jeśli to możliwe, zapakujcie też apteczkę, w której powinny znaleźć się jałowe gaziki do dezynfekcji lub przetarcia skaleczenia oraz jałowy bandaż. Do dezynfekcji możemy wykorzystać wodę utlenioną, spirytus salicylowy bądź gotowe gaziki nasączone preparatem dezynfekującym. Przydatnymi narzędziami okażą się narzędzia do usuwania kleszczy, pęseta (do usunięcia np. kolca czy szkła z opuszki łapy), nożyczki oraz leki dla psa takie jak węgiel czy psi probiotyk (podajemy w przypadku zatruć lub biegunki) czy tabletki weterynaryjne o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym (na wypadek gorączki, stłuczenia, bólu). Pamiętajmy jednak, że takie leki stosujemy tylko w momencie, kiedy wizyta u weterynarza jest utrudniona. Pod żadnym pozorem nie podawajmy psu ludzkich leków, gdyż mogą mu bardzo zaszkodzić.

Życzymy cudownych i bezpiecznych wędrówek wakacyjnych.

Anna Żmich
www.dobrytrop.pl

przez Redakcja Chojniczanin.pl

Reklama

pompy ciepła chojnice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.