Zasłużony Chojniczanin – Zbigniew Wiśniewski

Zbigniew Wiśniewski – mieszkaniec Chojnic. Znany w kraju sportowiec i wolon­tariusz, honorowy członek ChKS Kolejarz. Od 32 lat reprezentuje barwy chojnickiego klubu Kolejarz — sekcji biegowej Florian. Aktywnie zaangażowany w bieganie od lat zdobywa największe tytuły i rekordy w tej dyscyplinie. 22 razy reprezentował Polskę, a jednocześnie Chojnice na różnych zawodach i mistrzostwach biegowych w Europie. Pan Zbigniew Wiśniewski urodził się 20 grudnia 1936 r. we Włościborzu k. Sępólna Krajeńskiego, gdzie jego ojciec prowadził młyn. Od 1942 r. wraz z całą rodziną w wyniku wysiedlenia zamieszkiwał w Płazowie

i od 1945 r. w Tucholi. Tam ukoń­czył szkołę podstawową i szkołę zawodową, a w Krajence – Technikum Młynarskie.

W latach 1956 -1958 odbywał zasadniczą służbę wojskową w Gdańsku i Elblągu. W 1964 roku wstąpił w związek małżeński z Jadwigą z domu Latzke. Doczekał się trojga dzieci – córki i dwóch synów. Pracował w Kółku Rolniczym Czersk, Zakładzie Transportu Mleczarskiego w Chojnicach, Spółdzielni Transportu Wiejskiego w Choj­nicach. Ostatnie pięć lat przed emeryturą – w od-zyskanym młynie we Włościborzu.

Pasją Zbigniewa Wiśniewskiego jest sport i to już od najmłodszych lat. Trenował biegi średnie na dystansie 1500 i 3000 m w Tucholance, Nadwiślaninie Chełmno i Budowlanych Bydgoszcz, gdzie zdobywał tytuły mistrza Pomorza, mistrza Polski juniorów. Od 1984 roku reprezentuje barwy chojnickiego klubu Kolejarz sekcji biegowej Florian. To tu zdobywał największe tytuły i rekordy Polski weteranów, które są nadal jego własnością. Kategoria wiekowa 60-64 lat – rekord w maratonie 2.55,11, kategoria wiekowa 55-69 lat – 58,22 na dystansie 15 km i 1.25,49 na dystansie połmara-tonu. Na Mistrzostwach Polski stawał ośmiokrotnie na podium, natomiast na Mistrzostwach Polski Weteranów aż 25-krotnie i to na różnych dystansach – od 10 km, poprzez półmaratony, na maratonach skończywszy. Reprezentował Polskę i jednocześnie Chojni­ce na różnych zawodach biegowych w Europie aż 22 razy.

Zbigniew Wiśniewski zawsze startował

w barwach chojnickich, zabierał nawet ze sobą odpowiedni transparent. Jest znany w całym kraju jako dobry i sumienny sporto­wiec, który jest postrachem zawodników w swoich kategoriach wiekowych. Za zasługi dla klubu otrzymał godność – honorowy członek ChKS Kolejarz.

Ponad 30- letnia działalność sportowa Pana Zbigniewa Wiśniewskiego, jego po­stawa, sumienność oraz godne reprezentowanie naszego miasta jest wzorem dla innych sportowców, a osiągnięcia sportowe są dowodem jego ciężkiej pracy.

przez Redakcja Chojniczanin.pl

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.