Fosa miejska – brakujący element rewitalizacji starego miasta w Chojnicach

W najbliższym czasie ogłoszony zostanie przetarg na rewitalizację oraz przebudowę Fosy Miejskiej wraz z murami obronnymi. Kosztorys inwestorski opiewa na kwotę około 2,5 mln złotych.
Teren fosy miejskiej jest obecnie miejscem rozrywki, zabawy i kultury. Wskazane jest wykorzystanie tego potencjału, utrzymanie obecnych funkcji i stworzenie im właściwych warunków. Najważniejszym elementem przestrzeni publicznej jest człowiek, a nadrzędnym celem jest zapewnienie mu najlepszych warunków do spędzania w tym miejscu wolnego czasu. Istniejąca widownia ma prostą formę i jest zwrócona w kierunku murów obronnych. Siedziska, w postaci prostych ławek nie spełniają obecnych standardów. Wykonane nawierzchnie wymagają remontu i wymiany. Znajdujący się na koronie skarpy chodnik i murek oporowy posiadają uszkodzenia wskazujące na niestabilność podłoża.

Znajdujący się w północnej części fosy plac zabaw nie odpowiada standardom reprezentacyjnej przestrzeni miejskiej. Standardowe zabawki wykonane z drewnianych bali są wyeksploatowane i wymagają wymiany.
Projekt zakłada utrzymanie obecnych funkcji, i podniesienie standardu architektury do obecnych potrzeb. Przestrzeń publiczna powinna stać się miejscem chętniej odwiedzanym przez mieszkańców i turystów, oraz być wizytówką miasta.

Zakres planowanych prac obejmuje:

  1. Rozbudowę i przebudowę widowni ze sceną
  2. Budowę sanitariatów i budynku zaplecza sceny
  3. Przebudowę placu zabaw
  4. Prace restauratorskie i konserwatorski murów miejskich
  5. Iluminację
  6. Wymianę nawierzchni, oświetlenia i elementów małej architektury

Widownię zaprojektowano w centralnej części fosy. Dzięki temu uzyskano znacznie pojemniejszą trybunę niż obecna. Boczne sektory zostały zwrócone w stronę sceny, a powstałe zagięcie zniwelowane ukształtowaniem skarpy. Mobilne zadaszenie będzie rozstawiane wyłącznie na czas spektakli. W pozostałe dni jego kubatura nie będzie zakłócać wizerunku zabytkowych murów obronnych. Zastosowano typową lekką konstrukcję z dwuspadowym dachem. Akcentem wpisującym obiekt w historyczny kontekst jest plandeka z wzorami inspirowanymi rycerskim obozem.

Funkcję zaplecza sceny pełni pomieszczenie parteru baszty nowej. Zmiana lokalizacji estrady wymaga przebudowy wejścia do budynku. Nowe wejście i drewniane schody zostały zlokalizowane po przeciwnej stronie baszty. We wnętrzu niezbędne będzie przebudowanie pomieszczeń toalet.
Pod widownią zaprojektowano budynek toalet publicznych i magazynu na sprzęt sceniczny. Wystrój wnętrz inspirowany jest poszukiwaniem średniowiecznych skarbów. Ściany, podłogi i sufity wyłożone są białymi płytkami pośród których błyszczą się akcenty płytek metalizowanych w kolorach zabytkowych monet. Wszystkie okucia, elementy wyposażenia i armatura będą mosiężne.


W zagospodarowaniu terenu stosowane będą materiały naturalne. Nawierzchnie ciągów pieszo-jezdnych wykonane zostaną z klinkieru drogowego. Na betonowej widowni zamontowane zostaną drewniane siedziska. Pod zabawkami przewidziano nawierzchnię bezpieczną ze zmiękczonych wiórów drewnianych w naturalnym kolorze.

Arseniusz Finster

Burmistrz Chojnic

przez Redakcja Chojniczanin.pl

Reklama

pompy ciepła chojnice

Jedna odpowiedź do “Fosa miejska – brakujący element rewitalizacji starego miasta w Chojnicach”

  1. sofina.pl pisze:

    Bardzo ładnie to wygląda 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.