Waszyngton, DC

Waszyngton z m.in. budynkiem Kongresu jest chyba jednym z najbardziej rozpoznawalnych miast świata. Siedziba władzy federalnej, wielu placówek krajowych i międzynarodowych, setek obiektów muzealnych i artystycznych posiada niesamowity klimat.

Znajdujący się w centrum miasta National Mall (przypominający paryskie Pola Elizejskie) jest doskonałym miejscem zarówno dla mieszkańców jak i turystów. Idealne do odkrywania największych skarbów stolicy USA.

Zaczynając na jednym końcu National Mall podziwiamy budynek Kongresu i Biblioteki Kongresu, idąc kawałek dalej znajdujemy Sąd Najwyższy. Spacerując zielonymi terenami National Mall spotkać można tysiące ludzi cieszących się chwilą – czytają, grają, zwiedzają. Waszyngton jest miastem kompaktowym – najważniejsze zabytki i rzeczy warte poznania znajdują się na stosunkowo małym terenie, bez problemu można go przespacerować. Dochodzimy do Pomniku Waszyngtona – charakterystycznego „ołówka”, doskonałego miejsca do spotkań o wysokości 169,3 m (posiada taras widokowy, do 2019 roku nieczynny z powodu remontu), a stąd kilka minut spacerem do Pomnika II Wojny Światowej – wspaniale skomponowanego miejsca pamięci, które powala na kolana swoim charakterem. To jeden z wielu przykładów waszyngtońskich pomników, miejsc pamięci i czci, które są doskonale wkomponowane w życie miasta. Kilkaset metrów dalej znajduje się Monument Lincolna, pomnik upamiętniający tego wielkiego polityka. Schody prowadzące do wnętrza i figury Lincolna są doskonałym miejscem do obserwowania całego National Mall – szczególnie efektownie wygląda to po zachodzie Słońca, kiedy oświetlony Pomnik Waszyngtona odbija się w sadzawce a w tle majaczy Kongres. Z National Mall niedaleko do najsławniejszego domu na świecie – Białego Domu. Wspaniała architektura, doskonale utrzymane otoczenie prezentuje się wyjątkowo zarówno za dnia jak i w nocy. Przechadzając się alejkami bocznymi National Mall znajdziemy Pomnik Wojny Wietnamskiej, Koreańskiej i wiele innych.

W letnie poniedziałki, pod warunkiem dobrej pogody, na terenie National Mall pomiędzy Kongresem a Pomnikiem Waszyngtona , rozkładany jest ogromny przenośny ekran i każdy, kto ma ochotę może obejrzeć seans pod otwartym niebem z widokiem na Kongres w tle.

Ciekawą rzeczą jest Tidal Basin – zbiornik wodny otoczony drzewami wiśniowymi, z Pomnikami Jefferson’a i Rooselvelt’a i Pomnikiem Wojny.

Najsławniejszą z waszyngtońskich ulic jest chyba Pennsylvania Avenue, łącząca Kongres z Białym Domem, przy której znajdziemy chociażby Archiwum Narodowe, budynek poczty z punktem widokowym na wieży czy znany z wielu filmów budynek – siedzibę FBI.

Warto skorzystać z oferty Instytutu Smithsona (Smithsonian Institute) – ta placówka badawcza oferuje możliwość poznania prawie wszystkiego, w dodatku wstępy są darmowe (z wyjątkami wystaw specjalnych) – wokół National Mall znaleźć można m.in. Muzeum Historii Narodowej z „Henrym” na czele – słoniem witającym odwiedzających; Narodowe Muzeum Lotnictwa i Przestrzeni Kosmicznej – z możliwością odbycia lotu próbnego w symulatorze wojskowego myśliwca; Narodowe Muzeum Sztuki Afrykańskiej, Muzeum Historii Amerykańskiej czy Muzeum Hirshhorna z ogrodem rzeźb oraz wiele innych. Siedziba główna Instytutu znana jako „Zamek” sama w sobie jest warta zobaczenia.

Waszyngton jest ważnym centrum akademickim – znajdują się tu popularne Georgetown University, George Washington University, wydział Uniwersytetu Johna Hopkins’a czy Gallaudet University – pierwszy i jedyny uniwersytet na świecie dla osób niesłyszących (amerykański język migowy jest jedynym językiem wykładowym i jego znajomość jest wymagana także od słyszących studentów lub pracowników).

Znajdujące się niedaleko Waszyngtonu Narodowe Instytuty Zdrowia współpracują z wieloma placówkami i wydziałami medycznymi, co oznacza doskonałą opieką zdrowotną.

Wydawać by się mogło, że stolica państwa nie może posiadać tak magicznego charakteru – będąc w centrum National Mall trudno zorientować się, że jest to tak ważny ośrodek polityczny, naukowy czy turystyczny.

Katarzyna Korpal

przez Jacek

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.